Exkluzivní rozhovor s tatérkou: Jak se připravit na tetování a na co si dát pozor?

Přidat na Seznam.cz

Andrea Krejzová je profesionální tatérka z Atelier Ink Tattoo. Exkluzivně jsme se jí zeptali, na co by si měl klient dávat pozor, co se může během tetování stát, a jaké tipy by dala těm, kteří se na tetování chystají.

Podle čeho by se měl klient rozhodovat? Jak vypadá správný tatér?

Klient by se měl určitě rozhodovat nejen podle prací, které najde někde na internetu, ale i podle toho, jak tatér ke klientovi přistupuje. Asi nejlepší je pokusit se spojit telefonicky a na základě vzájemných sympatií si domluvit osobní schůzku – konzultaci. Při osobním setkáni pak máme možnost posoudit, zda je studio čisté a zda se tam cítime dobře. Pokud jsme z daleka, určite hodně napoví už telefonický rozhovor. Spravný tatér se určite bude o klienta zajímat, bude chtít vědět, jaký styl se vám líbí, zda je to vaše první kérka, jaký je váš zdravotní stav, jakou máte představu o ceně tetování atp. Měl by vás určitě trpělivě vyslechnout a vše o tom, co tetování obnáší, vysvětlit. Ale každý tatér má trochu jiný přístup ke klientům.

Když máme vybraného tatéra, co dál? Co by mu měl zákazník napsat?

Jelikož tatér často tetuje, a nemůže většinou zvedat telefon, je dobré mu nejprve poslat sms, zpávu nebo email se stručným popisem toho, jakou máte asi představu, jak samotného díla, včetně umístění, tak i představu cenovou. Můžete přidat i pár obrázků, pokud nějaké máte, a požádat, aby se vám tatér ozval v časovém rozmezí, kdy jste k dispozici.

Co když je cena příliš vysoká, nebo klient nesouhlasí s návrhem, který mu tatér poslal?

Klient by se neměl bát sdělit tatérovi své finanční možnosti a cenovou představu. Na základě techto informací pak může tatér vytvořit návrh cenově dostupný pro klienta, a předem si stanovit maximální strop ceny za tetování. Vše je o komunikaci a vzajemné dohodě.

Pokud se mi první návrh nelíbí, je potřeba s tatérem komunikovat a sdělit mu, co přesně chci. Ten bez problému vse upraví a pošle návrh nový, u kterého můzeme chtít třeba ještě dotáhnout detaily atp. Pokud se nám ani několikátý návrh nelíbí, možná jsme zvolili špatného tatéra pro nás, a je potřeba oslovit někoho jiného.

Pozor, za práci by měl i tak tatér dostat odměnu. Je velmi důležité si dobře vybrat tatéra a detailněji se zajímat o jeho tvorbu. Jen tak poznáme, zda je to ten pravý umělec pro nás. Čas strávený u návrhu musíme samozřejmě tatérovi uhradit. Většinou to bývá záloha, která se skládá při konzultaci a stanovování termínu tetování. Je třeba s tím tedy počítat a velmi důkladně vybírat.

Co má klient dělat, než jde do studia? 

Vždy je dobré se na postupu před tetováním domluvit přímo s tatérem. Každý má trochu jiný osobní přístup a měl by vám poskytnout podrobné informace před samotným tetováním. Nebojte se ptát.

Může si klient během tetování říct o pauzu, nebo poprosit o ukončení, když je mu zle?

Návštěva studia by měla být vždy příjemná pro obě strany. Vše je o komunikaci a vzájemné dohodě. Nebojte si o pauzu říci. Pokud už je pro vás tetování nesnesitelné, sdělte to tatérovi včas, aby stihl dokončit alespoň nějaký základ tetování, např. linky.

Očekává tatér dýško? A pokud ano, kolik by mu měl klient dát?

Záleží na tatérovi, zda dýško očekává. Já ho nikdy neočekávám, ale pokud už ho dostanu, v jakékoliv výši je to pro mě znamení, že jsem práci odvedla dobře a klient je velmi spokojen. Největší odměnou je pak pro mě to, když se klient vrací mnoho let.

Co má klient dělat, pokud se mu výsledné tetování nelíbí?

To by se stát nemělo, jelikož před samotným tetováním klient schvaluje návrh. Pokud je potřeba nějak návrh při tetování upravit, změnit, měl by to vždy tatér s vámi nejprve konzultovat a chtít váš souhlas. Pokud tetování návrhu vůbec neodpovídá, je to celkem problém. Tatér by měl svoji chybu přiznat a snažit se zjednat nápravu. Neměl by chtít za špatně provedenou práci odměnu. Je ale důležité si uvědomit, že návrh je na papíře, nebo displeji, tetování jde na kůži, takže malé odchylky tam vždy budou.

Když už je tetování hotové, může tatér vytetovat stejný obrázek i někomu jinému, nebo je návrh klienta?

Návrh je vždy dílem autora a on s ním může nakládat dle svého uvážení. Záleží na úhlu pohledu, na tatérovi, na domluvě. Pokud chcete mít opravdu originál, je potřeba to zdůraznit a také počítat s tím, že cena může být i o dost vyšší. Takovou práci není určitě dobré někde prezentovat na internetu, pokud chcete mít jistotu, že dílo jiný umělec nezkopíruje. Děje se tak velmi často. Já osobně, až na výjimky, dělám vždy pro každého klienta nový návrh. Ale každý pracuje jinak, a je dobré se na to tatéra zeptat. Samotnou kapitolou jsou u mě moji přátelé. Někdy si přinese kamarádka již hotový návrh, a já ho jen trochu upravím, pokud na tom návrhu trvá. Upřímně, nemám chuť ani čas zkoumat, zda to kreslila ona sama, nebo zda to našla někde na internetu. Když jde o kamarádku a moc to chce, nedokážu říci ne…

Může se stát, že tatér si řekne o více peněz, než u sebe klient má, a než byla původní cena? A co má dělat, pokud je nemá?

Můj osobní názor je ten, že by se to stát nemělo, ale i může, ve výjímečných případech (např. klient chce každých 15min pauzu na cigaretu, odbíhá neustále vyřizovat pracovní hovory atp…). Na všem je potřeba se domluvit předem. Je určitě dobré tatérovi sdělit váš cenový strop, a ten by měl tatér dodržet. Vy nemusíte se zvýšením ceny souhlasit. Určitě by vás měl tatér předem uvědomit, že původní cenu špatně odhadl, a domluvit se na společném řešení.

zdroj: redakce – vlastní dotazování