Jaký styl tetování se k vám hodí? Nechte si poradit od zkušených tatérů!

Přidat na Seznam.cz

Tetování je na celý život, a tak je, kromě motivu, důležité zvolit i ten správný styl. Tatéři Andrea Krejzová z Atelier Ink Tattoo a Black Reiter Tattoo vám ho pomohou vybrat.

Lidé si často pletou styl new school a old school, případně traditional a neotraditional. V čem je vlastně rozdíl? Čím se tyto styly odlišují, a na kom je můžeme vidět nejčastěji?

Neotrad a traditional se liší v mnoha věcech. Zatímto traditional je o silných linkách a specifickém stínovaní, neotrad se týká většinou velkých motivů, stínování i anatomie motivů má smysl, a celkově se drží spíš logiky, traditional je hodně ilustrativní. Old school má dost specifické barvy i motivy, new school je hodně o barevnýh kombinacích, je to hravé, veselé. Často se tak tetují třeba pohádkové postavy, říká Black Reiter.

Co je to blackwork? A jedná se stále o umělecký styl?

Nejsem si jistá, jak přesně tento styl vznikl. Domnívám se, že ho praktikují převážně tatéři, kteří se učili tetovat sami na sobě, a toto je způsob, jak zakrýt nepovedené kousky, nebo takové, které již na sobě nechtějí mít. Je to každopádně zajímavý styl, který určitě oslovuje i lidi, kterým se zkrátka velké černé plochy líbí, říká Andrea Krejzová.

Jaké motivy se tetují stylem minimalismus a linework? A proč je mají především mladí lidé?

Tento styl určitě volí převážně mladí lidé, protože se jedná o menší tetování, které je vhodné volit ve chvíli, kdy jdu na tetovaní poprvé. Každý má jiný práh bolesti, a díky menšímu tetování snadno zjistíme, zda vydržíme později i rozsáhlejší a náročnejší tetování, odpovídá Andrea.

Říká se, že realistické tetování je a vždy bude trendy. Je to pravda? A proč?

Pravda to určitě je. Snad proto, že každý styl, kromě letteringu apod., se od realistiky odráží. Ostatní styly se také musí držet reálné anatomie, musí respektovat proporce, stíny,.. Navíc, pokud si necháte udělat realistické tetování, například vašeho dítěte, tahle kérka se vám prostě neokouká, protože to je, nebo měla by být, přesná kopie předlohy, vysvětluje Veronika z Black Reiter Tattoo.

abstraktní tetování také nějaký význam? Nebo se jedná jen o náhodné čáry?

Abstraktní tetování vyjadřuje především osobnost nositele, může vyjadřovat i něco konkrétního, ale také nemusí. Osobně mám tento styl velmi ráda, protože se mi tak rychle motiv neokouká a nikdy nevyjde z mody. Dobře vypadá, když nám je 20, 40 i 90 let. Tento styl volí většinou složitější osobnosti a lidé, kteří se pohybují v uměleckých oborech. Ač to tak mnohdy nevypadá, tento styl není uplně jednoduchý, má svá pravidla a zákonitosti. Je jednoduché vytetovat např. kočku klasickým způsobem (realita, linie), ale nějak kresbu stylizovat, udělat abstraktně, to už vyžaduje notnou dávku uměleckého talentu. Oblíbené různé čáry po těle, tam je zase potřeba mít estetické cítění. Takové tetování vám může opticky 5kg ubrat, ale i přidat. Tímto stylem nikdo nešlápne vedle, říká Krejzová z Atelier Ink Tattoo.

Když se řekne lettering, mnozí si představí datumy a jména. Dnes se tento styl rozmohl a často vidíme například gothic lettering. Čím to je, a jací lidé tento styl volí?

Lettering byl dlouho opomíjený styl, možná proto si každý hned vybaví ty otřepané datumy, jména dětí a partnerů. Teď se hodně tatérů inspiruje blackworkem, občas architekturou, propojují lettering i s historií. Zkrátka se lettering stal uměleckým stylem, a už nejde jen o datumy, písmenka. A jací lidé ho volí? Starý lettering, kdy si někdo vytetuje jméno svého dítěte, to je pořád aktuální téma, a většinou se jedná o ženy všeho věku. Gothic lettering, nebo jakýkoliv jiný, propracovanější, mají dnes hlavně mladí, nebojí se ani tetování na obličej, říká Black Reiter.

Je dotwork opravdu nejšetrnější ke kůži? A dají se tímto stylem vytetovat všechny motivy?

Technika dotwork je též má velmi oblíbená. Každý tatér tuto techniku nesvede dobře, ale někteří umělci to zvládají doslova bravůrně. Jelikož se tento styl netetuje klasickými tahy jehlou, ale tečkováním, je to méně bolestivé, šetrnější ke kůži a rychleji se to hojí, bez jakýchkoliv problémů. Touto technikou lze vytetovat opravdu vše. Je to určitě technika nadčasová, krásná a originální, která nikdy nevyjde z mody, říká Andrea.

Jakým způsobem bychom měli volit styl tetování? Jak se máme rozhodnout?

Rozhodovat by se měl člověk určitě srdcem a volit to, co se mu líbí. Dobrý tatér určitě pomůže klientovi zjistit, který styl je pro něj ten pravý. Klient by měl vědět, co konkrétně chce vytetovat, např. autíčko. Druhá věc, kterou musí tatér zjistit je, jak má to autíčko vypadat? Jednoduché linie, realistické tetování, abstraktní, barevné, černobílé atd… Někteří tatéři mají pouze jeden svůj styl, který tetují. Jiní dovedou pracovat i se styly různými. Nejjednodušší je zkrátka oslovit takového tatéra, jehož práce se nám líbí. Žádný tatér nedovede tetovat dobře úplně všechny styly, odpovídá Andrea Krejzová.

Zdroj: redakce – vlastní dotazování