Krvavá pleťová maska: Proč si ženy potírají obličej menstruační krví?

Přidat na Seznam.cz

Pro spoustu žen je menstruace obdobím, kdy trpí hněvem matky přírody, proklínají bolest a doplňují lahve s horkou vodou. Pro jiné je to však podle mínění lidí ideální doba, kdy můžete přirozeně vstřebávat živiny prostřednictvím pokožky, spojit se se svým ženstvím a vrátit se zpět k Zemi. Proč to ale ženy dělají?

Skutečně to funguje?

Pro mnohé je šokující, že se ženy tak hluboce spojují samy se sebou a se svým tělem, uvádí DazedDigital.

Pokud jde o vědecké poznatky o používání menstruační krve na obličej, neexistuje mnoho studií, které by potvrzovaly její přínos. Někteří dermatologové ale doporučují se této praktice vyhnout, jelikož tak ženy riskují, že si na obličej přenesou případné infekce.

Jak to funguje?

Ošetření zahrnuje aplikaci menstruační krve na obličej. Příprava na ošetření zahrnuje umytí obličeje. Krev se odebere z menstruačního kalíšku a umístí se do malé nádobky. Někteří lidé dokonce krev vymačkávají ze svých tamponů nebo menstruačních vložek nebo používají čerstvě vyjmuté tampony jako aplikátory. Krev nanášejí čistými prsty na obličej a krk, přičemž ji drží mimo oči a ústa a nechávají ji působit 15 až 20 minut.

Menstruační krev napříč kulturami

Navzdory tomu je z kulturního hlediska používání menstruační krve něco, co se tradičně a pověrčivě dělá už léta. Na Filipínách se říká, že pokud si umyjete obličej menstruační krví, budete během puberty obdařeni pletí bez akné.

Odhlédneme-li od rituálů a spojení s vlastním tělem, má používání krve ve vaší rutině skutečně nějaký přínos pro vzhled vaší pleti? V letech 1590-1610 se prý hraběnka Alžběta Báthoryová koupala v krvi nespočtu mladých duší, aby si udržela mladistvý vzhled. Zda je to pravda, zůstává záhadou, ale přenesme se do moderního světa.

Doktorka Barbara Sturm našla legálnější způsob, jak si pomocí krve udržet mládí. V roce 2019 existovala dvouletá čekací listina na její slavný Krvavý krém a v roce 2013 vzbudilo bouři na internetu, když Kim Kardashian zveřejnila fotografie svého upířího obličeje. Upíří obličej neboli PRP obličej je proces, při kterém se z vaší vlastní krve získá plazma bohatá na krevní destičky a poté se mikrojehlou vpraví zpět do pokožky.

Je menstruační krev prospěšná?

Nechat si udělat upíří obličejovou masku v ordinaci lékaře, je jedna věc, ale aplikovat si na obličej menstruační krev, je věc druhá. Neexistují vědecké důkazy, které by potvrzovaly, že tento trend  přináší pleti nějaké výhody, a dokonce může způsobit více škody než užitku, protože s sebou nese riziko infekce.

Pokud hledáte způsob, jak získat čistou a zářivou pleť, nejlepší volbou je návštěva dermatologa, který vám poskytne individuální poradenství.

Zdroj: dazeddigital.com, Youtube