Nepleťte si Haute couture s couture. Jedna z nejvyšších módních úrovní musí splňovat řadu přísných požadavků a projít kvalifikací. Taková je Haute couture
Někteří oddaní módní nadšenci používají terminologii vysoké módy úplně špatně. Mezi nejvíce nepochopené patří právě haute couture, která se zcela liší od značkové módy, a dokonce má daleko i k „běžné“ couture. Co tedy ve skutečnosti tento pojem obnáší?
Haute couture není pro obyčejné smrtelníky
Naprostá většina lidí si nikdy neoblékne oděv z haute couture, uvádí magazín Glam. Místo toho budou nakupovat z mnohem běžnější kategorie „mass market“, jejímž cílem je poskytovat módní kousky za mnohem nižší cenu. Mezi masovým trhem a haute couture však existuje řada dalších úrovní.
Většina lidí se domnívá, že výraz „couture“ je zkratkou pro haute couture, ale není tomu tak. V překladu znamená „haute couture“ francouzsky „vysoká krejčovina“. Couture móda jedinečná a ručně vyráběná, ale skutečná haute couture je o úroveň výš, protože je regulována francouzskou elitou. Chambre Syndicale de la Haute Couture totiž vybírá své elitní členské organizace pouze na základě pozvání. Aby se na haute couture značka kvalifikovala, musí splňovat řadu požadavků, například mít minimálně 15 zaměstnanců, nemluvě o 20 a více technických pracovnících v pařížských dílnách. Módní kousky musí být vyráběny způsobem „na zakázku“ a značka musí také vyrobit nejméně 50 zcela originálních návrhů, které každoročně v červenci a lednu předvádí na elitních přehlídkách.
Haute couture nevyužívá sílu strojů, ale pečlivých rukou švadlen
Masově vyráběné oděvní kousky jsou obvykle vyráběny pomocí strojů, zatímco móda haute couture je pečlivě ručně vyráběna těmi nejtalentovanějšími a nejlépe vyškolenými řemeslníky v oboru. Použití slova „řemeslník“ je skutečně záměrné, protože haute couture je v drtivé většině považována za nositelné umění, při němž se používají jen ty nejlepší látky, nejsložitější výšivky a další prvky jako je například peří, šperky, a dokonce i zlato.
Šaty jsou také pečlivě šité na míru konkrétní osobě, což je proces, který může trvat stovky hodin a několik sezení, než se dosáhne správného střihu, a každá róba je vždy svým charakterem jedinečná. Z tohoto důvodu je běžné, že haute couture kousky stojí miliony korun.
Haute couture na červeném koberci
Vzhled na červeném koberci obvykle považujeme za to nejlepší z nejlepšího v módě, a to díky tomu, že na scéně začíná dominovat haute couture. V roce 1997 herečka Nicole Kidman skutečně pomohla dostat haute couture do povědomí populární kultury, když si na udílení Oscarů oblékla róbu Christian Dior Haute Couture. Od té doby se oblékání hvězd těmito domy stalo běžnou záležitostí, což inspirovalo k často kladené otázce: „Koho to máš na sobě?“.
Některé róby jsou tak obscénně cenné, že jsou vyhrazeny pro přehlídková mola nebo luxusní svatby. Například svatební šaty návrháře Hanyho El Behairyho pro bohatou Egypťanku (v hodnotě téměř půl miliardy korun!) byly vystaveny na pařížském Týdnu haute couture 2020 a ohromily publikum svou litanií drahých kamenů a diamantů. Šaty údajně vznikaly od začátku do konce více než 800 hodin.
Zdroj: glam.com, Youtube