Nepovedený permanentní make-up? Jak ho odstranit, jaké jsou komplikace a jak tomu předejít

Přidat na Seznam.cz

Permanentní make-up je oblíbený u žen po celém světě. Ne vždy se ale podaří. Co tedy dělat, jak ho odstranit a na co si dát pozor? Na to vám exkluzivně odpoví specialistka na permanentní make-up, Markéta Tichavská.

Z jakého důvodu si nechávají lidé dělat permanentní make-up? A naopak, proč si ho nechávají nejčastěji odstranit?

Hlavním důvodem většiny žen, které se rozhodnou pro PMU je, aby ušetřily čas s líčením a vypadaly stále upraveně. V současné době ke mně často přicházejí i ženy, které si chtějí nechat opravit obočí z jiných salonů, protože nejsou spokojené s výsledkem. V některých případech lze jejich původní PMU opravit tzv. cover-upem . Často však bývá kůže nasycená pigmentem natolik, že už není možné ji překrýt. V takovém případě je nutné použít laser. Pro tyto účely je naše studio IN- VISAGE vybaveno laserem na odstranění PMU a tetování. 

Co je nejčastější příčinou špatně vypadajícího permanentního make-upu?

Nejčastější příčinou špatně vypadajícího PMU u obočí je špatný tvar, pigment nebo neodborně provedená technika tetování. Protože se jedná o obličej, nevyplatí se často šetřit. Je velice důležité, vybrat si svoji PMU artistku a to hlavně podle výsledků její práce, proto doporučuji sledovat její pracovní profil na fb, instagramu nebo webu a pak se teprve rozhodnout.

Jak probíhá odstranění permanentního make-upu? A jak laserové odstranění funguje?

Před samotným úkonem odstranění nebo zesvětlení pmu pomocí laseru proběhne osobní konzultace. Na začátku se může aplikovat znecitlivující krém. Samotný proces už pak trvá jen pár sekund. Jde o velice přesný, rychlý a šetrný proces.

Měl by se klient před zákrokem nějak připravit? Například jako před tetováním?

Před laserováním by se měly dodržovat stejné pokyny, které platí jak u PMU, tak i u tetování. Např. nedoporučuje se požívání alkoholických nápojů, a pokud se někdo léčí s některým závažným onemocněním, určitě doporučuji nejprve zkonzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Jak probíhá hojení po odstranění permanentního make-upu? Měl by klient používat nějaké speciální krémy?

Po laserování může být pokožka v dané oblasti lehce podrážděná. U klientů, kteří mají velice tenkou, nebo citlivou pokožku, se pak může objevit malý stroupek nebo modřinka. Ale to jen vzácně. Jako následnou domácí péči doporučuji dané místo chladit a použít speciální krém s obsahem aloe vera a panthenolu. Na den je vždy nutné používat vysokou UV ochranu.

Existují nějaká rizika? Například jizvy nebo popáleniny?

Náš neodymový laser je velice šetrný k pokožce a proto nemůže dojít ke zjizvení ani popálení.

Pokud někdo nemůže podstoupit odstranění permanentního make-upu, například ze zdravotního důvodu, co byste mu doporučila?

Pokud existuje předpoklad, že se zdravotní stav zlepší, určitě s vyplatí vyčkat a se souhlasem lékaře pak následně provést odstranění.

Máte nějaká doporučení pro budoucí klientky?

Ano, jejikož se výsledný efekt PMU hodně odvíjí od stavu pokožky, doporučuji starat se o vaši pleť. Dostatečně jí hydratovat a použít 1x týdně peeling. Dovolila bych si kůži přirovnat k malířskému plátnu. Na jaké plátno malujeme (tetujeme), takový bude výsledek.

A to nejdůležitější na závěr, po aplikaci PMU používat ochranný krém s vysokým UV faktorem. PMU vám vydrží déle.

zdroj: redakce – vlastní dotazování