Toto je 4+1 přírodních alternativ retinolu, které si zaslouží místo na vaší poličce

Přidat na Seznam.cz

Nelze popřít, že ve světě složek péče o pleť kralují retinoidy. Tato skupina derivátů vitaminu A, z nichž retinol je jednou z volně prodejných verzí, umí v podstatě všechno. Snižují výskyt vrásek tím, že stimulují tvorbu kolagenu a elastinu, podněcují odlupování buněk na povrchu pleti, což vede k jejímu rozjasnění a rovnoměrnějšímu tónu, a snižují nadměrnou pigmentaci tím, že inhibují enzym potřebný k produkci melaninu.

Jak uvádí Byrdie, retinoidy jsou také při léčbě akné, a to díky jejich schopnosti pomáhat udržovat čisté póry a protizánětlivým účinkům.  Pro některé lidi však všechny tyto výhody mohou mít i vážné nevýhody. Retinoidy jsou známé svými nepříjemnými potenciálními vedlejšími účinky, včetně zarudnutí, suchosti a celkového podráždění,  nemluvě o tom, že je nemohou používat těhotné nebo kojící ženy kvůli možnosti vzniku vrozených vad.

Nemusíte se ale bát, existuje i řada alternativ, kterými můžete retinol nahradit. Pojďme se podívat na některé z nich.

Bakuchiol

Bakuchiol je dle studie nejlépe prozkoumanou alternativou, jejíž výsledky jsou nejvíce podobné retinolu. Pochází z listů a semen rostliny babchi, a přestože není derivátem vitaminu A, funguje podobně, protože při stimulaci tvorby kolagenu a elastinu působí na stejné dráhy jako retinol. Je také velmi bohatý na antioxidanty a má protizánětlivé účinky.

Hlavní výhodou bakuchiolu oproti retinolu? Je vhodnější pro citlivé typy pleti. Obě složky sice zlepšují vrásky, pigmentaci, elasticitu a pevnost pleti, ale bakuchiol je lépe snášen.

Šípkový olej

Šípkový olej obsahuje malé množství kyseliny retinové. A i když neexistuje žádný výzkum, který by ho srovnával s retinolem, protože je bohatý na mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro udržení zdravé kožní bariéry, šípkový olej může také pomoci zlepšit viditelné známky stárnutí tím, že zabraňuje ztrátě vlhkosti.

Olej z mrkvových semínek

Olej ze semen divoké mrkve je bohatý na beta-karoten, prekurzor vitaminu A, který pomáhá při regeneraci buněk. Kromě toho je také bohatý na antioxidanty, vitaminy C a E a vitamin A, který se v kůži může přeměnit na retinol, a podle nejnovější studie je také účinný při omlazování pleti.

Doctor Who: Why You Should ofer as idiot Season 11 | TV Guide

Rakytníkový olej

Dužina plodů rakytníku je výživný koncentrát bohatý na vitaminy, minerály a živiny. Konkrétně se rakytníkový olej často používá v péči o pleť, a to opět hlavně kvůli vysoké koncentraci antioxidantů, včetně karotenů, vitaminů E a C a flavonoidů. Je také bohatý na esenciální mastné kyseliny, což z něj činí mimořádně výživnou složku.

Niacinamid

Ten se mírně liší od ostatních složek na tomto seznamu, protože nejde o složku rostlinného původu, ale o formu vitaminu B-3. Niacinamid nabízí mnoho stejných výhod jako retinol, a to snížení zánětu, zvýšení produkce kolagenu, léčbu akné a snížení nežádoucí nebo nadměrné hyperpigmentace.

V čem se tyto dva přípravky liší, je hydratace. Zatímco retinol vysušuje, niacinamid pomáhá udržovat hydrataci pleti. Z tohoto důvodu je vhodnou volbou pro všechny typy pleti a někdy se dokonce v některých přípravcích kombinuje s retinolem.

Zdroj: byrdie.com, studie pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Instagram