Veganská kůže je vyrobena z ananasu, manga a jablečných slupek

Přidat na Seznam.cz

Veganská kůže je oblíbená díky tomu, že je cenově dostupnější. Nemluvě o tom, že je šetrnější ke zvířatům, a tak se její obliba mezi módními dívkami všude na světě zvyšuje. Otázkou však je: Co je veganská kůže? A vydrží? Čtěte dál a dozvíte se více.

Co je to veganská kůže?

Veganská kůže, umělá kůže a ekologická kůže se používají zaměnitelně pro označení imitace kůže, píše web Byrdie. V posledních letech se rozvíjejí udržitelnější a ekologičtější alternativy tradiční veganské kůže, například ty, které jsou vyrobeny z materiálů na rostlinné bázi, jako jsou listy ananasu, korek, houbová kůže nebo jablečné slupky.

Jak se veganská kůže vyrábí?

Výroba veganské kůže se může lišit v závislosti na konkrétním použitém materiálu, ale obecně jde o nanesení vrstvy syntetického nebo organického materiálu na látkový podklad, který je následně upraven tak, aby bylo dosaženo požadované textury a vzhledu. Výsledkem je materiál, který se na dotek velmi podobá vzhledu pravé kůže.

Jak nejlépe pečovat o veganskou kůži?

Aby vaše oděvy a doplňky z veganské kůže vypadaly co nejlépe, je důležité vědět, jak o ně pečovat.

Veganskou kůži pravidelně čistěte

Veganské kožené předměty pravidelně otírejte měkkým vlhkým hadříkem, abyste odstranili veškeré povrchové nečistoty nebo prach. Pomůže to zabránit usazeninám a udrží materiál svěží.

Pečlivě čistěte skvrny

Malé skvrny nebo rozlité tekutiny jemně otřete čistým hadříkem nebo houbičkou navlhčenou jemným mýdlem a vodou. Vyhněte se silnému drhnutí nebo drhnutí, protože by mohlo dojít k poškození materiálu.

Vyhněte se drsným chemikáliím

Drsné chemikálie, včetně bělidel a rozpouštědel, mohou poškodit povrch veganské kůže. Držte se jemného mýdla a vody nebo speciálně vyvinutých čisticích prostředků na kůži a postupujte podle pokynů výrobce.

Když veganskou kůži nepoužíváte, zavěste ji

Pokud předměty z veganské kůže nepoužíváte, skladujte je na chladném a suchém místě. Vyvarujte se jejich nadměrnému skládání nebo mačkání, abyste zabránili jejich trvalému pomačkání nebo poškození.

Jak dlouho vydrží veganská kůže?

Při dobré údržbě může veganská kůže vydržet dva až 20 let. Samozřejmě záleží také na typu předmětu a na tom, jak moc se opotřebovává. Například pár bot z veganské kůže nemusí vydržet tak dlouho jako například kabát z veganské kůže.

S ohledem na tuto skutečnost vás možná zajímá, zda se veganská kůže dá z hlediska trvanlivosti srovnat s pravou kůží. I když je obecně snazší na údržbu a ošetřování, veganská kůže pravděpodobně nevydrží tak dlouho jako pravá kůže. Pravá kůže je přírodní materiál, který má tendenci časem získat jedinečnou patinu a při správné péči může potenciálně vydržet desítky let. Veganská kůže je naproti tomu obvykle vyrobena ze syntetických materiálů, které mohou být časem náchylnější k opotřebení.

Zdroj: byrdie.com, Youtube