Co dělat, když ztratíte motivaci
Udržet si motivaci k dosažení svých cílů a snů není vždy snadné. Na cestě se často objevují překážky, při jejichž překonávání se kdokoliv snadno může dostat do krize. A lehce tak získat pocit, že někde na cestě jednoduše ztratil motivaci. Existuje ale několik způsobů, jak se znovu namotivovat k další práci, uvádí web Positivityblog.
1. Přeorientujte se na to, co děláte opravdu rádi
Když něco děláte opravdu rádi, pak motivace přichází (většinou) automaticky. A když něco opravdu chcete, pak je jednoduše snazší překonat jakýkoli vnitřní odpor, který cítíte.
Pokud tedy ztrácíte motivaci, zeptejte se sami sebe: Dělám to, co opravdu chci? Pokud ne a pokud je to možné, přeorientujte se a začněte místo toho pracovat na pro vás důležité a zajímavé věci.
2. Udělejte si seznam kladů
Napište si všechny výhody, které vám přinese dosažení nějakého cíle, jako je například získání lepší kondice nebo vydělání více peněz. Uložte si tento seznam a kdykoliv vám začne chybět motivace, vytáhněte jej a projděte si ho. Nebo si ho vystavte tak, abyste jej měli každý den na očích, dokud nedosáhnete svého snu.
Je to účinný způsob, jak se znovu namotivovat a najít důvody, proč dál jednat.
3. Vytvořte si seznam záporných stránek
Můžete ho zkombinovat se seznamem kladů, abyste si dodali ještě větší motivaci a pustili se do činnosti, která vás posune dál.
Zkuste se sami sebe zeptat: Jak bude můj život vypadat za 5 let, pokud budu pokračovat ve stejném směru jako nyní? Jak se pravděpodobně zhorší život pro mě a možná i pro lidi kolem mě? Zkuste si v mysli co nejživěji představit negativní důsledky, abyste nastartovali svou motivaci a začali znovu usilovat o onu pozitivní změnu.
4. Věnujte pár minut vzpomínkám na své úspěchy
Pokud ztratíte motivaci, snadno se zaseknete při pohledu na své neúspěchy a uvíznete. Proto si místo toho na tři minuty sedněte a vzpomeňte si jen na své úspěchy.
5. Jděte si za větším cílem
Stanovte si velký cíl, který vás bude inspirovat, i když se vám v tuto chvíli může zdát trochu nereálný.
Pokud máte příliš snadno dosažitelné cíle, pak se může stát, že vám nedodají tu správnou motivační jiskru a elán. Když začnete přemýšlet o trochu větších cílech, pak vás to motivuje a vaše mysl začne hledat řešení, která vám pomohou tohoto cíle dosáhnout.
Příliš malé myšlení může u někoho zanechat pocit, že to zvládne později a začne činnosti odkládat, uvádí Positivityblog.
6. Nebo si dejte malý či drobný cíl
Pokud vám středně velký cíl nepřipadá příliš inspirativní a větší cíl se vám zdá ohromující až paralyzující, zkuste si místo něj stanovit menší. Nebo dokonce jen úplně maličký. Menším cílem může být třeba jen to, že si dnes 15 minut zacvičíte, že věnujete 10 minut nastavení webových stránek pro své podnikání nebo 7 minut tomu, abyste se pustili do eseje do školy.
A malinký – pokud ten menší vede k prokrastinaci – by mohl být například jen 1-2 minuty cvičit.
Pokud stojíte na místě, nejdůležitější je začít se hýbat a získat nějaký impuls. Udělejte to tedy nejprve jedním nebo několika malými či drobnými kroky, pokud vám to v tuto chvíli bude vyhovovat.
7. Vzpomeňte si, jak daleko jste došli, a porovnejte se sami se sebou
Srovnávání toho, co máte a jakých výsledků dosahujete, s tím, co mají a dokázali jiní lidé, může vaši motivaci opravdu zabít. Vždy tu budou lidé, kteří budou napřed – soustřeďte se proto na sebe. Na své výsledky a na to, jak se můžete zlepšit a jak už jste svůj život zlepšili.
Je důležité když vidíte, jak velký progres jste už udělali a kam až jste se dostali. Často můžete být při takovém hodnocení příjemně překvapeni.
8. Zkuste optimistický přístup
To, jak vnímáte, co děláte, nebo se chystáte udělat, má obrovský vliv. Pozitivní a konstruktivní způsob pohledu na věci vás nabíjí energií a inspiruje. Díky němu je snazší pokračovat, i když narazíte na překážky.
Proto si pokládejte otázky, jako např: Co je na této situaci skvělé? Co se z toho mohu naučit a jaká je to příležitost? Jak to mohu nebo můžeme vyřešit, a jaký je další krok, který je třeba udělat?
9. Zacvičte si
I když se cítíte příliš frustrovaní a skleslí na pokračování v činnosti, můžete změnit prostředí a jít si zacvičit. Pokud se totiž začnete bezmyšlenkovitě hýbat, pak se vaše tělo postará o zbytek. Uvolní se endorfiny a další chemické látky, vnitřní napětí se uvolní a opustí vaše tělo. Přerušíte negativní emoční vzorec a do těla získáte novou energii.
10. Mluvte o tom
Někdy to prostě potřebujete ze sebe dostat a o své demotivaci si s někým promluvit. Můžete tak uvolnit spoustu nahromaděných emocí a pomůže vám to získat nový, pozitivnější a zdravější pohled na věc.
Často si ve své mysli vytváříme z malých nebo středně velkých problémů velká děsivá monstra. Vypuštění těchto monster na světlo a umožnění ostatním, aby je viděli, nás může přimět uvědomit si, že jsme si ze všeho dělali příliš těžkou hlavu. Umožní nám to trochu ji odlehčit, nebrat věci příliš vážně a začít se posouvat vpřed a znovu najít ztracenou motivaci a elán. Promluvte si proto s přítelem nebo členem rodiny. Nebo zkuste anonymní internetové fórum s podobně smýšlejícími lidmi.
11. Nezapomeňte se bavit
Je snadné nechat se unést vážností úkolu a stresem a napětím z jeho dokončení. Nezapomeňte proto, že při práci na něm se smíte bavit. Neexistuje žádné pravidlo, které by říkalo, že se musíte neustále tvářit vážně. Vaše emoce hrají hlavní roli v úrovni vaší motivace. Pokud jste smutní, znudění, osamělí nebo úzkostní, vaše touha popasovat se s těžkou výzvou nebo dokončit nudný úkol utrpí.
Zlepšete si náladu tím, že přidáte trochu zábavy k něčemu, k čemu nemáte motivaci. Budete se cítit šťastnější a možná se dokonce budete těšit na splnění úkolu, když bude pravidelně spojen s něčím zábavným. Můžete třeba poslouchat hudbu při běhu, při práci na počítači udělat si hezkou atmosféru vonnými svíčkami nebo třeba u skládání prádla sledujte oblíbený seriál.
Jen se ujistěte, že vaše zábava nezhorší váš výkon. Například sledování televize při psaní práce vás může rozptýlit a ještě více zpomalit. Nebo mluvit s přítelem, když uklízíte dům, může být tak rušivé, že nemůžete věnovat pozornost tomu, co děláte, uvádí web Verywellmind.
12. Začněte pracovat a nechte motivaci, aby vás dohnala
Často je lepší něco prostě něco začít dělat, než se snažit motivovat k tomu, abyste se dali do pohybu. Zpočátku vám to může jít ztěžka, ale po nějaké době vás inspirace a motivace pravděpodobně doženou. Věci začnou plynout snadněji a vaše práce bude kvalitnější, uvádí Positivityblog.
13. Získejte zodpovědnost od jednoho nebo několika lidí ve svém životě
Když svůj cíl, sen nebo nový návyk, na kterém pracujete, vynesete na světlo světa, může to mít velký vliv na úroveň vaší motivace. Řekněte proto několika přátelům co se chystáte dělat. Nebo někoho z nich požádejte, aby vás a váš pokrok pravidelně kontroloval a tím vás postrkoval vpřed.
Tím, že na sebe vyvinete trochu sociálního tlaku a jednou týdně nebo dvakrát měsíčně si necháte zprostředkovat nějakou následnou kontrolu, bude méně pravděpodobné, že to vzdáte při první překážce nebo se pokusíte ze svého závazku vykroutit.
14. Nechte na sebe působit motivaci od ostatních (blízkých i vzdálených ve světě)
Stravte více času s lidmi, kteří jsou nadšení, motivovaní nebo optimističtí. A nechte motivaci z celého světa pronikat do svého každodenního života a mysli tím, že budete například poslouchat pozitivní podcasty, sledovat inspirativní videa a filmy, číst motivující knihy a sledovat zajímavé osobnosti.
15. Trochu si přátelsky zasoutěžte
Trochu přátelsky soutěžte s kolegou nebo kamarádem ze školy například o to, kdo dříve dokončí nudný nebo rutinní úkol. Vítěz může od druhého dostat zdarma zmrzlinu, pivo nebo něco jiného, co je sice malou, ale motivující odměnou.
16. Udělejte si přestávku
Ano, někdy si prostě potřebujete dát pauzu. Je možné, že je váš časový plán pro dosažení cíle nebo nového návyku příliš optimistický? Možná jste pracovali víc, než jste právě teď schopni zvládnout. Pak si udělejte přestávku. Několik hodin nebo dní odpočinku a zotavení může pozoruhodným způsobem změnit vaše pocity a dobít vám baterky.
17. Vyjděte si do přírody
Jen málo věcí v životě dodá tolik motivace a energie jako pobyt v přírodě. Vnímejte všechny výhledy, vůně, čerstvý vzduch bez ambice na přemýšlení o důležitých věcech, uvádí Verywellmind.
Zdroje: Positivityblog, Verywellmind