Jak na správné samovyšetření prsou a proč je to důležité?

Přidat na Seznam.cz

Samovyšetření prsou může být důležitým způsobem, jak včas odhalit rakovinu prsu, kdy je pravděpodobnější, že bude úspěšně léčena. Samovyšetření prsu je kontrola, kterou žena provádí doma, aby zjistila změny nebo problémy v prsní tkáni. Nemusí se nutně jednat o vážnou nemoc, i přesto je ale dobré rozeznávat změny ve svém těle.

Správný postup

Nejlepší čas na samovyšetření prsu je asi 3 až 5 dní po začátku menstruace. Dělejte to každý měsíc ve stejnou dobu. Pokud jste prošli menopauzou, proveďte zkoušku každý měsíc ve stejný den, radí web Medline Plus.

Je snazší vyšetřit veškerou prsní tkáň, pokud ležíte. Položte pravou ruku za hlavu. Prostředníky levé ruky jemně, ale pevně zatlačte dolů pomocí malých pohybů, abyste prohlédli celý pravý prs. Dále se posaďte nebo stůjte. Vnímejte své podpaží, protože prsní tkáň jde i do této oblasti. Hledejte změny ve struktuře pokožky, jako jsou důlky, svraštění, prohlubně nebo kůže, která vypadá jako pomerančová kůra. Totéž pak opakujte na druhé straně. Pokud si všimnete změny na svých prsou, která se zdá být abnormální, nebo pokud si všimnete, že se jeden prs ve srovnání s druhým liší, můžete to oznámit svému lékaři, píše web Mayo Clinic.

Samovyšetření není nejspolehlivější test, přesto má ale smysl

Čím více budete svá prsa zkoumat, tím více se o nich můžete dozvědět a tím snáze poznáte, zda se něco změnilo. Samovyšetření, jak uvádí web Breast Cancer, není zrovna nejspolehlivější způsob, jak zjistit, zda netrpíte nějakou vážnou nemocí, i přesto je ale dobré znát své tělo, případně poznat změny v něm. Pokud zaznamenáte nové změny prsou, prodiskutujte je se svým lékařem. Ačkoli většina změn zjištěných během samovyšetření nemusí být nebezpečná, některé změny mohou signalizovat něco vážného.

zdroj: Breast Cancer, Medline Plus, Mayo Clinic