Jak poznáte, zda je váš šperk opravdu zlatý? Zkuste tento rychlý a snadný tip

Přidat na Seznam.cz

Chcete vědět, zda je váš šperk z pravého zlata, nebo z jiného kovu, který zlato jen připomíná? Tento rychlý a snadný tip vám pomůže to zjistit.

Zlato je vzácný a drahý kov. Nezřídka bývá součásti snubních či zásnubních prstenů ale také spousty a spousty dalších šperků a doplňků. Zlaté šperky bývají oblíbeným dárkem k různým významných událostem a výročím.

Cena zlata závisí na jeho kvalitě. Nejkvalitnější zlato je 24karátové a poznáte ho podle velmi zářivě žluté barvy. K výrobě prstenů a šperků obecně se ale moc často nepoužívá, protože je příliš koncentrované. Ať už je ale kvalita zlata jakákoli, je třeba o něj správně pečovat.

V neposlední řadě je důležité rozlišovat mezi šperkem zlatým a pouze pozlaceným. Pozlacený šperk je vyroben z jiného kovu, například z mědi nebo bronzu. Tento kov je následně potažen zlatem (tedy pozlacen).

Takže jak zjistit, zda je váš šperk opravdu zlatý?

Je to velmi jednoduché. Vše, co potřebujete, je magnet. Skutečné zlato totiž na magnetickou přitažlivost nereaguje, protože není magnetické. Pokud je tedy váš šperk přitahován magnetem, znamená to, že se nejedná o zlato!

Další dobrý test: noste šperky několik týdnů, a to i do sprchy. Pokud časem změní vzhled, nejedná se o zlato.

Zdroj: aufeminin