Jak se naučit soucítit se sama sebou: poznejte své možnosti, limity a potřeby

Přidat na Seznam.cz

Na dlouhém seznamu životních přání je pro mnoho lidí pravděpodobně na prvním místě pocit, že se chcete cítit opravdu, ale opravdu dobře. A to je spojeno s budováním sebevědomí, což obvykle znamená zlepšení sebeúcty neboli vnitřního úsudku o vlastní hodnotě.

Sebevědomím k silnějšímu já

Zvyšování sebevědomí sice může být cestou k větší sebedůvěře, ale má i svá úskalí, připomíná web WomensHealthMag. Sebevědomí je vázáno na vnější vlivy, jako je pochvala v práci nebo i banální lajky příspěvku na sociálních sítích, což z něj dělá něco křehkého. Když se vám něco nedaří, každý z nás se začne srovnávat s ostatními, izoluje se ode všech a všeho a objeví se dokonce i sebekritika.

Ale všechno zlé je k něčemu dobré. Proto není nic špatného na tom, když se naučíte sebesoucitu. Soucit se sebou samým má dvě stránky. Něžná stránka ztělesňuje myšlenku, že ačkoli jste vrozeně chybující, stále jste hodni. A divoká stránka říká, že pokud vám na sobě opravdu záleží, přijímáte se, ale nepřijímáte veškeré své chování, zejména to škodlivé. Součástí péče o sebe sama je podnikat aktivní kroky ke změně. A v tom spočívá síla soucitu se sebou samým.

Jak se naučit soucítit se sebou samým?

Zeptejte se sami sebe, co skutečně potřebujete

To je otázka, která řídí celý program kultivace soucitu se sebou samým. Řekněme, že jste prošvihli termín a jste na sebe kvůli tomu přísní. Místo toho, abyste upadli do spirály negativní samomluvy, zjistěte, co potřebujete. Toto zkoumání sebe samých vám odhalí zdroje problému, díky čemuž je můžete vyřešit a postupně si tak vytvořit sebedůvěru.

Položte si ruku na srdce

Dotknout se svého srdce nebo tváře je pravděpodobně nejrozšířenější a nejjednodušší zkušenost směrem k soucitu se sebou samým. Podle výzkumu tento sebedotek snižuje hladinu kortizolu. Také když si třete hrudník, můžete aktivovat bloudivý nerv, což je hlavní nerv vašeho trávícího systému.

Zjistěte, kdy na to prostě nemáte

Určete si chvíle, kdy vám chybí soucit se sebou samým. Dostáváte se do úzkých, když vidíte e-mail od určitého spolupracovníka, nebo se vám negativní samomluva vynoří pokaždé, když se s partnerem pohádáte? Zaměření se na laskavost k sobě samému vás v těchto chvílích může postrčit k takové změně, jakou hledáte. Není nic špatného se zastavit a říct: Dost, pokud už nezvládáte.

Všimněte si negativity

Snadným způsobem, jak si vypěstovat trochu laskavosti k sobě samému, je meditovat. Zaměřte se na chyby nebo nedostatky, které vás v poslední době trápí, a pak zjistěte, kde se emoce s nimi spojené obvykle objevují ve vašem těle. Je to sevřená čelist nebo napětí v ramenou? Dovolte těmto pocitům, aby se usadily ve vašem těle, místo abyste se jim bránili nebo je odmítali.

Snažte se vyvarovat všem pochybám

Stalo se vám někdy, že jste se celí rozplývali nad slovem „měl/a bych“? Je to běžná forma sebekritiky, která není zrovna soucitná. Zkuste místo „měl/a bych“ použít cokoli, co podporuje zvědavost: „mohl/a jsem místo toho udělat X“ Nebo: „Zajímalo by mě, co mě tento týden nejvíce brzdilo“. Zvědavost je totiž laskavější a produktivnější.

Zdroj: womenshealthmag.com, studie ncbi.nlm.nih.gov