Jak vybrat správnou barvu rtěnky pro váš tón pleti

Přidat na Seznam.cz

Existují doslova stovky různých rtěnek v různých tónech a povrchových úpravách, takže najít tu, která se vám nejvíce líbí a zároveň vám sluší, může být náročné. Mnoho odstínů vám bude pravděpodobně slušet, ale znalost podtónu vaší pleti může pomoci zúžit pole a vybrat opravdu ty nejlepší odstíny.

Jak rozpoznat svůj podtón

Ať už jste výjimečně bledí nebo máte velmi tmavou pleť, podtóny spadají do tří základních kategorií: teplý, studený a neutrální – a každý z nich má v sobě tóny, píše web Master Class. Každá pleť má jiný podtón a na rozdíl od barvy vaší pleti (která se může v průběhu roku vlivem slunění nebo jeho nedostatku měnit) zůstává podtón vždy stejný. Díky identifikaci vlastního podtónu můžete zjistit ty nejlepší odstíny rtěnky.

Pro zjednodušení, studená pleť je namodralá, červená nebo růžová, neutrální je směs teplé a studené, teplá pleť je zlatá, broskvová nebo žlutá. Nejlepší rtěnky pro chladné podtóny mají stejně namodralý nádech. Neznamená to, že musíte nosit modrou nebo fialovou rtěnku, ale je to o hledání odstínů vašich oblíbených barev, které mají vyšší podíl modrého pigmentu. Pokud toužíte po růžové, lososové a levandulové odstíny budou vypadat skvěle. Pravděpodobně vám bude vyhovovat cokoli i s šedým nebo růžovým odstínem, radí web Liberty London.

Máte-li teplé nebo žluté podtóny nebo olivovou pleť, hledejte odstín rtěnky v odpovídajících teplých barvách: Oranžově červená, cihlově červená a terakota vaši pleť zvýrazní. Neutrální podtóny fungují se širokou škálou odstínů. Pokud máte neutrální tón pleti nebo si nejste jisti, jaké jsou vaše podtóny, vyzkoušejte fialové odstíny pro střední pleť, nebo růžové tóny pro světlou pleť.

Pár triků, které vám mohou pomoci poznat svůj podtón

Váš podtón je teplý, pokud se žíly na vašem zápěstí zdají zelené (oproti modré), pokud zlaté šperky doplňují vaši pokožku nebo pokud máte tendenci se snadno opálit. Pokud naopak máte modré žíly, vaší kůži sluší spíše stříbro, a slunce vás rychle spálí, pak máte podtón studený. Pokud ale nepatříte ani do jedné kategorie, je nejpravděpodobnější, že podtón vaší pleti je neutrální, radí web Byrdie.

zdroj: Master Class, Liberty London, Byrdie