Osobní příběh: Do života mi ve 30 vstoupila předčasná menopauza

Přidat na Seznam.cz

Chystáte se tento článek přeskočit, protože ještě nejste ve věku, kdy by vás slova přechod nebo menopauza měla strašit? Po přečtení příběhu čtenářky Magdy zjistíte, že do menopauzy můžete spadnout, ani se nenadějete.

Ve veřejném prostoru orientovaném na mládí a krásu se o menopauze moc nemluví. Světlou výjimkou budiž podcast Menopauza není pauza s herečkou Evou Holubovou za mikrofonem. Pokud vás minul, pokračujte ve čtení. Dozvíte se, proč menopauzou trpí i mladé ženy, jak se projevuje a čím mírnit nepříjemné příznaky.

Menopauza: Co to je a kdy začíná

Menopauza, neboli přechod či klimakterium, je přirozenou etapou v životě ženy. Kolem 50. roku života hladina hormonu estrogenu v ženském těle klesá, ve vaječnících dojde zásoba vajíček a zastaví se menstruace. V tomto období již není možné otěhotnět.

Konec plodnosti je pro mnoho žen náročný jak fyzicky, tak psychicky. Nápor na psychiku v podobě nervozity, úzkostí, plačtivosti, výkyvů nálad či nespavosti může být o to větší, když se přechod dostaví až příliš brzy.

Předčasná menopauza

Menopauza je obvykle strašákem stárnoucích žen, možná vás ale překvapí, že čím dál větší počet žen mladších 40 let se s vyhasnutím vaječníků setká dřív, než očekávaly. Předčasná menopauza postihuje až 4 % žen, setkat se s ní tedy může každá dvacátá pátá žena.

Své o tom ví třeba modelky či vrcholové sportovkyně. Česká topmodelka Karolina Kurková si předčasnou menopauzou prošla ve 24 letech, roli v tom sehrálo onemocnění štítné žlázy i velké pracovní vytížení.

Ačkoli lékaři nedokáží jednoznačně určit její příčiny, rizikovými faktory mohou být:

  • stres, kouření a nevhodná životospráva,
  • velmi nízká tělesná hmotnost,
  • genetická dispozice,
  • autoimunitní onemocnění,
  • onemocnění štítné žlázy,
  • infekční onemocnění jako třeba příušnice.

Největší obavy mladých žen zasažených přechodem se přirozeně točí kolem ztráty možnosti početí. Dobrou zprávou je, že ani předčasná menopauza vám nemusí překazit rodičovské plány. Těhotenství můžete dosáhnout pomocí IVF terapie s darovanými nebo vlastními, dříve zmrazenými vajíčky.

Osobní zkušenost čtenářky

Jak vypráví čtenářka Magda, v jejím případě předčasnou menopauzu způsobila gynekologická operace v malé pánvi:

Strašně jsem si přála otěhotnět. Jenže to pořád nějak nešlo, snad proto, že se mi na obou vaječnících neustále tvořily větší či menší cysty. Má gynekoložka mě poslala na poradu do nemocnice, abych se tam případně rovnou domluvila na operativním zákroku. Nic vážného, obyčejné laparoskopické odstranění cyst, žádný strach.

Operace to byla rychlá a šetrná. Už jsem se začínala těšit, že teď půjde všechno jako po másle. To jsem se ale spletla, protože v odebraných vzorcích se našel serózní borderline tumor. Laicky je to taková předzvěst rakoviny, v tomto případě rakoviny vaječníků. Vzhledem k jeho nevyzpytatelné povaze je lepší operativní odstranění napadeného vaječníku.

A tak jsem šla za měsíc pod kudlu znova. Odstranili mi jeden vaječník a k němu připojený vejcovod, pro jistotu taky slepé střevo. Zbytek jsem si mohla prozatím nechat, s doporučením rychle otěhotnět a po porodu zákrok dokončit.

Místo tepajícího srdíčka ale na kontrolním ultrazvuku našli jenom další cysty. Vzhledem k předchozí diagnóze se už na těhotenské intermezzo nečekalo. Zanedlouho jsem jela na operační sál potřetí. Tentokrát mi odstranili dělohu a druhý vaječník i s vejcovodem.

Bylo mi třicet a ze dne na den jsem byla v přechodu se všemi jeho otravnými příznaky. Nejvíc ale bolelo, že s odstraněnou dělohou jsem si o miminku mohla nechat už jen zdát.

Jaké jsou příznaky menopauzy

V ženském těle pracuje pro naše blaho hormon estrogen, který zajišťuje hladký průběh mestruačního cyklu i fungování reprodukčního systému, ovlivňuje libido, zrychluje metabolismus a chrání kosti i cévy. Po přechodu ale najednou chybí.

Že se blíží menopauza tak poznáte podle celé řady příznaků. Nejzásadnějším je nepravidelný menstruační cyklus a postupné vymizení menstruace. Pokud máte reprodukční plány naplněny, můžete se na to dívat z té lepší stránky – ušetříte za menstruační pomůcky, které už nebudete potřebovat.

Pak jsou tu ty otravné doprovodné jevy jako třeba výkyvy nálad, únava a nižší výkonnost, návaly horka a pocení a naopak suchost zcela nečekaných míst jako oči, ústa, kůže nebo vagína. Předčasná ztráta estrogenu může mít za následek také osteoporózu, projevující se bolestí kloubů a zad a zvýšenou lámavostí kostí.

Jak mírnit nepříjemné příznaky

Menopauza je nezvratný proces, potíže s ní spojené lze ale mírnit. Přírodním řešením jsou čaje a tinktury z bylinek, které obsahují fytoestrogeny – rostlinné látky s podobným účinkem jako tělu chybějící estrogen.

Mezi nejoblíbenější bylinky v období menopauzy patří:

  • jetel luční
  • chmel otáčivý
  • hluchavka bílá
  • kontryhel obecný
  • šalvěj lékařská

Zdroj: ordinace, rehabilitace.info, redakce