Podvody na internetu 2. Na co dalšího si dát pozor?

Přidat na Seznam.cz

Podvodů na internetu neustále přibývá. Každou chvíli je vymyšlený lepší a lepší způsob, jak z nic netušícího uživatele dostat peníze, informace k bankovnímu účtu nebo osobní údaje. Naletět je jednoduché, získat zpátky svoje peníze už tolik ne. Internetová kriminalita rok od roku roste a to to, že byli podvedeni, nenahlásí zdaleka všichni. Jak poznat podvod na internetu?

Zneužití známé instituce

Podvody, které se tváří jako oficiální sdělení pod hlavičkou známých institucí, jako jsou třeba Česká pošta nebo úřad Státní sociální podpory, případně různá známá obchodní centra, lékaři a jiné instituce. Vždy to začíná stejně. SMS nebo e-mail s informacemi, že je nutné něco zaplatit nebo zkontrolovat. Případně jde opět o podvodné výhry. Princip je všude stejný, podíváme se tedy na podvod, který vypadá jako zpráva od České pošty.

Obdržíte SMS s odkazem nebo e-mail, opět s odkazem a textem jako třeba: „Proběhl pokus o doručení, byl neúspěšný, zkontrolujte stav zásilky na…“ a odkaz, který vypadá, že je na stránky pošty. Případně je text trochu jiný, ale opět končí odkazem: „Evidujeme balíček, je nutné zaplatit do 24hodiny CLO ve výši…“ a částky se různí, zpravidla jsou ale maximálně v řádech desetikorun. Po kliknutí na odkaz se zobrazí stránka, která vypadá velice podobně jako webové stránky České pošty. Následovat bude informace o nutnosti platby a přesměrování na platební bránu.

Cílem tohoto podvodu je vylákat z vás citlivé údaje, peníze a přístup k bankovnímu účtu. Jak podvod poznat? Jako první si všímejte telefonního čísla nebo e-mailu, odkud byla zpráva odeslána. Pokud se jedná o telefonní číslo s předvolbou jinou než +420, jde s největší pravděpodobností o podvod. E-mail bude odeslaný z podivné adresy, Česká pošta používá e-mail ve tvaru ceskaposta@cpost.cz. Pokud bude jako odesílatel konkrétní osoba nebo bude mít za „@“ cokoli jiného než „cpost.cz“, opět jde s největší pravděpodobností o podvod. Pokud například čekáte balík a nejste si jistí, zda skutečně jde o podvod, můžete si informace ověřit na infolince České pošty. Na fotografii níže můžete vidět, jak takový podvodný e-mail vypadá. Špatně je e-mailová adresa, údajné číslo balíku má špatný formát (pouze číselný, chybí písmena), je zde vyvíjen nátlak, tento e-mail přišel den před vypršením lhůty pro provedení platby. Na podobné e-maily a SMS nereagujte a neklikejte na odkazy.

Levné pronájmy

Bytů k pronájmu je velký nedostatek. Obzvláště v hodně žádaných lokalitách a za dostupnou cenu. To podvodníci velice dobře vědí, proto se nevyhýbají ani této oblasti. Princip je opět velice jednoduchý. Zareagují na vaši poptávku, nebo si dokonce sami aktivně podají inzerát. „Jejich byt“ je ve výborné lokalitě, po rekonstrukci, hledají dlouhodobého nájemníka a má směšně nízké nájemné. Jakmile jim odpovíte, rozehrají svou hru, jejímž cílem je získat vaše peníze. Budou působit velice důvěryhodně, budou se ptát na otázky ohledně vašeho soukromí, aby vzbudili důvěru. Bude je zajímat, kolik lidí v bytě bude bydlet, jak dlouho chcete byt užívat, nic nebude problém, ani kdybyste v bytě chtěli chovat lva a žirafu. Odvypráví vám dojemný příběh o tom, že byt koupili pro vnoučata, rodiče nebo jiného rodinného příslušníka, ale on si pořídil vlastní. Případně byt zdědili, oni žijí v zahraničí a neví, co s bytem teď.

Tyto drobnosti se mohou lišit, co je ale stejné je, že po vašem souhlasu, že byt skutečně chcete, přijde první zádrhel. Majitel žije v zahraničí a do ČR se jen tak nedostane. Ale vy přece chcete bydlet co nejdřív, že? Proto má podvodník skvělý nápad. Vy mu pošlete zálohu, on pošle přes kurýrní službu klíče a smlouvu. Za týden můžete bydlet. Úžasné, že? Pokud peníze pošlete, přijdou další problémy a další platby. Za právníka, pojištění přepravy smlouvy a klíčů. Bezpečnostní schránka na klíče… To vše bude podvodník požadovat s tím, že vám pak několik měsíců nebude účtovat nájemné, abyste netratili. Po celou dobu vám pravděpodobně budou chodit falešné doklady o zaplacení položek, na které jste poslali peníze. Že nikdy neuvidíte klíče, svoje peníze ani smlouvu na byt, to asi říkat nemusím.

Bazarové podvody

V dnešní době je běžné, že co nepotřebujete, prodáte dál. Ať už přes různé platformy k tomu určené nebo přes Facebook. Ozvou se zájemci, domluvíte prodej, prodáte a všichni jsou spokojeni. Takhle nějak by to vypadalo v ideálním světe bez podvodníků. V našem případě ale odpoví zájemce. Zeptá se, jestli je daná věc volná a v jakém je stavu. Po ujištění, že třeba židle k počítači, kterou prodáváte, je volná a v celkem dobrém stavu, zájemce reaguje, že má vážný zájem, ale bydlí na druhém konci republiky nebo v zahraničí. Samozřejmě má řešení. Pošle k vám kurýra FedEx či jiné podobné služby, ten vám v obálce doveze peníze a prodávanou židli vyzvedne. Možná vás napadne, proč takové složitosti, kvůli použité počítačové židli? Protože peníze, jak jinak. Zájemce vám řekne, že je třeba uhradit poštovné nebo pojištění zásilky. Nemusíte mít strach, on vám pošle o to víc v té obálce, kterou doveze kurýr. Akorát že nepošle. Možná vám přijde falešné potvrzení z podivné e-mailové adresy, že byla objednána přeprava kurýrem. A to je tak všechno. Jiná taktika je tvrzení, že si platbu musíte vyzvednout na odkazu, který vám zaslal podvodník. Ve skutečnosti jste to ale vy, kdo platbu odešle. Opět způsob, jak z vás dostat peníze, citlivé údaje a údaje o bankovním účtu. Je třeba mít se hodně na pozoru, pokud něco prodáváte a na podobné nabídky nereagovat, tento podvod je dnes velice rozšířený.

Láska vašeho života

Už nechcete být sama? Hledáte životní lásku? Jednou z možností, jak jít štěstí naproti, je podat si seznamovací inzerát. Odpovědí vám přijde spousta, některé s nabídkou nezávazného sexu, jiné pouze s fotografií jistých partií, budou vám psát třeba i ženatí muži… A najednou napíše ON!

Sympaťák, zpravidla cizinec, voják nebo vojenský lékař, případně lékař, který je zrovna na misi kdesi v Africe. S největší pravděpodobností to bude Američan. Může si vás také najít náhodně třeba na Facebooku. Jazyková bariéra v době překladačů není problém, proto se dáte do řeči. Je milý, citlivý, naslouchá, povídá si s vámi, je vždy k dispozici, rozumíte si, a navíc je to fešák. Mimo zpráv vás zásobuje i fotkami. Je svobodný, bezdětný rozumíte si, máte podobný názor na důležité otázky. Až vám jednoho dne vyzná lásku. A vy v tom lítáte taky.

Vypráví vám, jak budete žít spolu, vezmete se, pořídíte si dům. On je bohatý, má spoustu peněz, budete si plnit sny, odejde od vojáků (nebo nechá léčení lidí), aby mohl žít s vámi. Domluvíte si schůzku. Bude mít dovolenou, tak za vámi přiletí. Ale… těsně před odletem ztratí peněženku. Nutně potřebuje peníze, aby si mohl rychle vyřídit doklady, koupit novou letenku a přiletět. Pošlete mu je, je to přece vaše první rande. Už jede na letiště, ale něco se stane a on je odvolaný zpátky. Strašně ho to mrzí… Vás taky. Tohle se může opakovat i několikrát. Potřebuje narychlo něco zaplatit, ale banka mu neuvolní dost peněz. Pošlete mu je tedy vy. Koupil vám zásnubní prsten, ale momentálně se nedostane k prostředkům, aby ho doplatil. Opět zaplatíte, protože on za týden přijede a peníze vám dá. Našel úžasný dům, kde spolu budete bydlet. Jen potřebuje zálohu, kterou z nějakého důvodu nemůže poslat sám…

Najdou se tisíce historek, které vedou k tomu, že posíláte další a další peníze. Miluje vás, tak by přece nelhal, ne? Jakmile vám dojdou finanční prostředky, případně odmítáte dál posílat peníze, komunikace končí a je po lásce. Na tento podvod se nachytalo mnoho žen, které postupně poslaly falešným americkým vojákům až miliony korun. Kvůli příslibu společného života a lásky přišly o bydlení, nabraly si vysoké úvěry a půjčky. A nakonec jim zbyly jen oči pro pláč. Tento podvod, ač v menším měřítku, cílí i na muže. V tom případě hraje hlavní roli mladá sexy vojačka, ale postup je stejný.

Pokud se stanete obětí internetového podvodu, jděte na policii. Kontaktujte také svou banku, aby zablokovala karty a poradili vám ohledně dalšího postupu. Někdy je možné reklamovat platbu, takže o své peníze nepřijdete. Nejdůležitější je nestydět se a jednat rychle.

Zajímají vás i další podvody, se kterými se na internetu můžete setkat? O některých jsme již informovali v článku, který najdete zde.

Zdroj: Česká pošta, Policie ČR, penize.cz, redakce