Prokrastinujete? Skoncujte s tím
Přistihla jste se, že čím dál častěji odkládáte různé činnosti na později? Děláte všechno pro to, abyste se úkolu vyhnula? Když vám bije na poplach a vy musíte úkol splnit, stresujete se? Ano, je to tak! Trpíte prokrastinací, kterou je třeba co nejdříve začít diagnostikovat. Tyto tipy vám s tím pomohou.
Podle Wikipedie se jedná o psychologickou chronickou tendenci, která za má za následek neustálé odkládání administrativních nebo psychicky náročných povinností a úkolů. Tato tendence může vyústit v psychickou krizi, ztrátě produktivity, pocitu viny a stresu. Samozřejmostí je, že tyto stavy jsou škodné pro celkovou psychickou pohodu. Vědci (i jiní) si o prokrastinaci myslí, že je kontraproduktivní, zbytečná a zdržující.
Určení příčiny
Abyste zamezila tomu, že se v budoucnu bude historie opakovat, ze všeho nejdříve je podstatná identifikace problémů. Tedy zodpovězení oné klíčové otázky, proč prokrastinujete. Nalezení odpovědi vám napomůže k porozumění sebe sama a dovolí vám to ve vytváření lepších a produktivních návyků.
Pamatujte, že klíčová je také organizace času. Jestli si vše nosíte v hlavě a později se stresujete, že nestíháte, možná je na čase, abyste si začala své aktivity zapisovat, a plánovat. Kupte si diář nebo si vše zapisujte do kalendáře v chytrém telefonu. Existuje nespočet aplikací pro chytré telefony, do kterých si nejen můžete zapisovat úkoly, poznámky i jiné věci. Také vám připomenou, kdy je čas něco udělat, nebo vám čas strávené na činnosti budou měřit. Své činnosti plánujte tak, abyste nebyla tolik zahlcená a měla i trochu času pro sebe.

Určete, kdy máte nejvíc energie
Jestliže jste noční sova, asi těžko budete nejvíce produktivní brzy ráno. Rozvrhněte si aktivity tak, aby vám šlo hezky od ruky v době, kdy pociťujete nejvíce energie a jste produktivní. Právě diáře, zapisování a postupné odškrtávání úkolů vám v tom pomůžou. Zároveň se vyhnete nedopatření, že na něco nechtěně zapomenete.

Vizualizujte si úspěch
Stojíte před náročným úkolem, co zabere hodně času a energie. Pozastavte se, zavřete oči a představte si, jak se budete cítit, až úkol dokončíte. Budete se chtít cítit volná a mít ze sebe dobrý pocit, nebo vám bude příjemnější stresování a panikaření, že činnost pravděpodobně nedokončíte a budete ji muset zase odložit? Těšte se z volného času, který získáte tak, že se pustíte do úkolu a nepřestanete do doby, než jej dokončíte, a odškrtnete z diáře.
Ovšem v tomto případě není na škodu si dávat menší pauzy. Koneckonců nikdo nedokáže být produktivní celé hodiny. Procvičte se, udělejte si kávu, něco snězte. Vaše tělo i psychika vám poděkuje. Budete se pak cítit svěží a plná energie.
Rozděl… a pracuj
Ať už máte pracovat například na velkém projektu do práce, nebo provést generální úklid domácnosti, vždy je snažší si daný úkol rozdělit do několika menších částí. V případě úklidu začněte jednou místností a přejděte k další až tehdy, kdy ji budete mít uklizenou celou. Snažte se prozatím ignorovat činnosti, u kterých cítíte nutkání je vykonat jen, abyste oddálily nevyhnutelné. Věci, které vás právě iritují a které můžou počkat, můžete splnit později – ve finální fázi úklidu.
Výsledkem bude, že se nebudete cítit zahlcená, a navíc je snadnější zaměřit svou pozornost na jednu část položku v seznamu co udělat, než na celý seznam. Rovněž nezaškodí se trochu odměnit za dokončení jedné části projektu (například kouskem čokolády).
Zdroj: Redakce – autorský text, Wikipedie, JamesClear