První valentýnka byla poslána už v 15. století. Hromadných oslav jsme se ale dočkali až o 400 let později

Přidat na Seznam.cz

Když začnete přemýšlet o Valentýnu, možná si představíte nádherné kytice květin, balonky ve tvaru srdce, tuny sladkých dobrot a sentimentální přáníčka, nad kterými se určitě budete červenat. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, kde má tento svátek svůj původ?

Některé z dřívějších zvyků spojených s tímto svátkem totiž vůbec nebyly romantické, ale zaměřovaly se na plodnost a zahrnovaly obětování zvířat, připomíná GoodHouseKeeping.

Svatý Valentýn nebyl jen jeden člověk

Možná už víte, že Valentýn byl pojmenován po svém patronovi, svatém Valentýnovi, ale ve skutečnosti panují určité nejasnosti ohledně toho, kterého svatého Valentýna svátek technicky vzato uctívá. Údajně tu jsou totiž nejméně dva muži jménem Valentýn, kteří mohli svátek inspirovat, včetně jednoho Valentýna, který byl knězem ve třetím století v Římě. Tento Valentýn se vzepřel zákazu císaře Claudia II. uzavírat manželství a v duchu lásky ilegálně oddával páry, dokud nebyl dopaden a odsouzen k smrti.

Jiná legenda tvrdí, že Valentýn byl zabit za to, že se snažil pomoci křesťanům uprchnout z římského vězení, a že první „valentýnskou“ zprávu vlastně poslal sám ve vězení, když napsal dopis podepsaný „od tvého Valentýna“.

Svátek svatého Valentýna má své kořeny ve starověkém pohanském svátku

Ačkoli někteří historici se domnívají, že Valentýn je připomínkou smrti svatého Valentýna 14. února, jiní se domnívají, že tento svátek má ve skutečnosti původ v pohanském svátku plodnosti zvaném „Lupercalia“, který se slavil 15. února ve starém Římě. Tento den byl zasvěcen římskému bohu zemědělství Faunovi a římským zakladatelům Romulovi a Removi a slavil se obětováním zvířat a plácáním žen zvířecími kůžemi, což mělo podpořit plodnost.

V roce 1300 se oficiálně stal svátkem spojeným s láskou

Na konci 5. století římský papež Gelasius oficiálně prohlásil datum 14. února za „den svatého Valentýna“. Až ve středověku se však tento svátek začal spojovat s láskou a romantikou, přičemž tato tradice nejprve vycházela z obecného přesvědčení ve Francii a Anglii, že 14. února začíná období páření ptáků.

První valentýnka byla poslána v 15. století

Nejstarším záznamem o zaslání valentýnky je báseň, kterou v roce 1415 napsal francouzský středověký vévoda Karel své ženě. Ten napsal v době, když byl ve svých pouhých 21 letech uvězněn v londýnském Toweru. Jeden z veršů básně? „Už jsem nemocný láskou, můj velmi něžný Valentine.“

Teprve ve 40. letech 19. století jsme se dočkali prvních hromadně vyráběných valentýnek

Lidé si začali vyměňovat přáníčka a ručně psané dopisy s milenci i přáteli už v průběhu 17. století, ale teprve ve 40. letech 19. století se v USA začala masově vyrábět první valentýnka, která prodávala Esther A. Howland. Howland, známá jako „matka amerických valentýnek“, se zasloužila o komercializaci valentýnských přáníček v Americe a je vzpomínána pro své propracované, rafinované kartičky vyrobené z krajek a stuh.

Tradice darování květin na svatého Valentýna sahá až do 17. století

Darování červených růží je dnes možná samozřejmým romantickým gestem, ale oblíbeným zvykem se darování květin stalo až koncem 17. století. Ve skutečnosti lze tento zvyk vysledovat až do doby, kdy se švédský král Karel II. na cestě do Persie naučil „řeč květin“, která spojuje různé květiny se specifickými významy, a následně tuto tradici zavedl v Evropě. Darování květin se pak stalo populárním trendem ve viktoriánské éře a to včetně Valentýna, přičemž červené růže symbolizovaly hlubokou lásku.

Zdroj: goodhousekeeping.com