Víte, proč vlastně slavíme Nový rok? Tohle vás překvapí!

Přidat na Seznam.cz

Oslava Nového roku je celosvětovým svátkem. Víte ale, proč jej vlastně slavíme? A proč zrovna o půlnoci 1. ledna? Podívejte se!

31. 12. – 1. 1.

Poslední den v roce a první den nového roku. Co se vlastně o půlnoci stalo? Podle některých zdrojů té noci zemřel papež Silvestr, a to už roku 335. Ten byl za šíření křesťanství pronásledován až do doby, kdy Konstantin Veliký křesťanství uznal.

Ještě dále do historie

Oslavovat příchod nového roku bylo známé už v pravěku. Tehdy měli pravěcí lidé odevzdávat bohům oběti za to, aby byl další rok teplý a úrodný. Jiné zdroje pak uvádí, že vůbec první zmínka o oslavě nového, přicházejícího roku, je stará asi čtyři tisíce let. Pochází ze starověkého Babylonu.
Kdy tedy vznikl vůbec první nápad oslavit začátek nového roku, není známo, ovšem tato tradice se drží dodnes, ať už je stará stovky nebo snad tisíce let.

Oslavy

Každý národ slavil tento den jinak, a tak je tomu i dodnes. Podstata je ovšem všude stejná – rozloučit se se starým rokem a přivítat ten nový. Dokonce i „novoroční předsevzetí“ je s námi mnoho let. Z historie víme, že kdysi si lidé přáli dobrou úrodu, hezké počasí, zdraví nebo vyhranou válku. Podobná přání máme i dnes, ačkoliv v trochu jiném znění. Ať už si na Nový rok řeknete, že chcete zhubnout, získat lepší práci nebo si najít partnera, můžete si být jisti, že stejná přání měli i lidé kdysi dávno.

zdroj: tichezpravy, history, britannica