Zimní slunovrat byl pro naše předky jedním z nejdůležitějších dnů v roce. Jaké jsou jeho věštby a tradice? A jak ho můžeme oslavit my?

Přidat na Seznam.cz

Zimní slunovrat připadá na 21. prosince. Na severní polokouli toto datum značí nejkratší den a nejdelší noc. Nastává astronomická zima. Dnes je v tuto roční dobu normální, že se pozornost lidí obrací ke slavení Vánoc, nicméně rituál a historie kolem slunovratu v naší zemi a po celé Evropě předchází příchod křesťanství o tisíce let a mnoho slavnostních oslav bylo přizpůsobeno z mnohem dřívějších tradic.

Staří Slované zcela jistě uctívali slunce. V polovině zimního slunovratu zapalovali ohně, vyprávěli si příběhy a pili pivo, kromě toho přinášeli oběti bohům, aby získali požehnání na nadcházející úrodě. Zimní slunovrat byl pro ně nesmírně důležitý, protože byli životně závislí na sledování průběhu ročních období. Nedostatek potravin byl v prvních zimních měsících běžný, takže tento festival byl poslední oslavou před začátkem hluboké zimy. Většina dobytka byla poražena, aby nemusel být v zimě krmen, takže byl k dispozici dostatek čerstvého masa. Většina vína a piva vyrobeného během roku byla nakonec vykvašena a připravena k pití.

Pohanské zvyky

Velká část naší současné sváteční tradice ve skutečnosti pochází z pohanských slunovratových zvyků, jako je třeba zdobení vánočního stromu.

Keltští kněží řezali jmelí, které rostlo na dubu. Duby byly považovány za posvátné a jmelí bylo symbolem života v temných zimních měsících.
V předvečer slunovratu se také zapalovaly velké ohně. Věřilo se, že oheň porazí temnotu, zažene zlé duchy a přinese štěstí pro nadcházející rok.
O slunovratu se prý otevírá brána světa mezi živými a mrtvými, šlo tedy o dobu ideální pro věštění. Rozkrajování jablíček, házení střevíčkem, lití vosku a olova… všechny tyto tradice, které dnes známe jako vánoční, se dříve konaly o slunovratu.

Oslava tohoto dne byla pro naše předky určitě jednou z nejdůležitějších v celém roce. Jakými tradicemi můžeme návrat slunce dnes uctít my?

Zdobení venkovního jedlého stromu pro zvířata

Zdobení živého venkovního stromku biologicky rozložitelnými jedlými ozdobami pro místní ptáky a další zvířata je alternativou (nebo doplňkem) k tradičnímu pokojovému stromku, ze kterého budou mít radost nejen zvířátka, ale určitě si ho užijí i vaše děti.
Použít můžete sušená jablka, půlky vlašských ořechů, lojové kuličky pro ptáky, ozdoby z rozinek.

Domov vyzdobte jmelím

Tímto dávným symbolem zdraví a života můžete svůj domov vyzdobit právě o slunovratu. Jmelí zavěste do prostoru, položením na zem prý ztrácí svoji kouzelnou moc. Jmelí u sebe dříve nosily ženy které měly problémy s početím. Pravděpodobně z tohoto důvodu vznikla časem tradice polibku pod jmelím.

Svíčky a lucerničky

Pravděpodobně si o slunovratu nebudete doma zapalovat velkou vatru. Jako připomenutí očistného ohně si však určitě můžete zapálit svíčku nebo lucernu. Lucerničku se symbolem slunce si můžete sami jednoduše vyrobit třeba ze zavařovací sklenice, na kterou slunce namalujete. Okraj ovážete stuhou a dovnitř vložíte čajovou svíčku. Efekt je zaručený!
A když večer zhasnete všechna elektrická světla a budete večeřet, koupat se, vyprávět si pohádky a další činnosti za svitu mihotavých svíček a teplého světla lucerny, budou i všední činnosti výjimečné a dlouhá tmavá noc se stane skutečnější. Také to každému pomůže ocenit moderní vymoženosti, které považujeme za samozřejmost!

Spalte to, co vás trápí

Zimní slunovrat je z duchovního hlediska čas, kdy je třeba uctít světlo i temnotu, která se skrývá v každém z nás. Vezměte si malé útržky papíru a napište si věci, které byste rádi pustili z hlavy. Přečtěte si je a pak je spalte a proměňte tak temnotu ve světlo. Po „propuštění“ si stanovte záměry pro nadcházející období – nahlas vyslovte věc, nápad nebo zvyk, které byste rádi uvedli do svého života.

Šťastný slunovrat!

Autor: Hana Tomeš Filipi

Zdroj: truehighlands.com, www.mothermag.com