Zima a nachlazení anebo Jak se vyhnout nemocem
Podzim bývá obvykle pochmurným a chladným obdobím, kdy jsme více náchylní na nemoci nebo psychické potíže. Je to velký skok, když přijde zima po teplém létě. Jakmile se ochladí a setmí, tak se obvykle objeví rýma, kašel a horečka. V tomto článku se dozvíme, proč jsme v tomto období často nachlazení a co můžeme udělat, abychom byli zdraví a fit, píše Vital.
Nachlazení se také jeví jako chřipka nebo infekce. Na rozdíl od skutečné chřipky je nachlazení vyvolané různými typy virů. Tyto viry jsou zodpovědné za chřipkové infekce. Že jsme na podzim a v zimě více náchylní na nachlazení, tak to nemá nic společného s počasím. Zdravý imunitní systém nerozlišuje, zda je teplo nebo chlad, ale na podzim jsme častěji nemocní, protože se mění naše chování. Jelikož je venku zima a nepříjemně, trávíme mnohem více času doma. Zapnuté topení způsobuje extrémně suchý vzduch, který vysušuje sliznice v nose a krku. Dochází k tomu, poněvadž mikroskopické suché trhlinky a vrásky na sliznicích umožní virům snáze proniknout a způsobit nám onemocnění.
Během chladného období trávíme hodně času v uzavřených, špatně větraných místnostech obklopeni mnoha lidmi. Tím se více množí viry v našem okolí a pravděpodobně můžeme být brzy nemocní. Jestliže chcete, aby váš imunitní systém byl odolný, podpoříte jej účelnými tipy.

Udržujte vaši sliznici dostatečně vlhkou
Na podzim a v zimě se vyhněte suché sliznici, aby vás viry neporazily. To znamená, pijte hodně tekutin, hlavně vody nebo teplý čaj. Teplo totiž prokrvuje sliznici a důsledkem je zvýšení odolnosti vůči patogenům.
Dodržujte vyváženou stravu
Klíčem k úspěchu v podzimních a zimních měsících je silný imunitní systém. Ale k tomu naše tělo potřebuje důležité stavební látky, abychom zůstali fit. Místo pokusů užívání potravinových doplňků a vitaminových přípravků se raději zaměřte především na vyváženou a pestrou stravu. Čerstvá sezónní zelenina vám v chladném období doplní všechny potřebné živiny, vitamíny a vlákninu. Například kapusta obsahuje více než dvakrát tolik vitamínu C než citrony. Snažte se proto si vybírat plnohodnotnou stravu, která vašemu zdraví prospěje.
Dodržujte hygienická opatření
Na podzim a v zimě je obzvláště důležité si udržovat odstup a pravidelně si mýt ruce antibakteriálním mýdlem. Často větrejte v místnostech, kde pobýváte, abyste odehnali viry. Nedotýkejte se rukama obličeje. Pro tyto případy, kdy se něčeho dotýkáte, je dobrým řešením použít desinfekční gel na ruce.
Dbejte na zdravý spánek
Spánek je pro naši obranyschopnost nejdůležitější. Aby to ale mohlo fungovat, je potřeba, abyste spali alespoň sedm až osm hodin i více. Jen tak si váš imunitní systém může obnovit potřebnou obranyschopnost, aby mohl správně fungovat i v chladných podzimních podmínkách. Dopřejte si kvalitní a dlouhý spánek, abyste se cítili zdravě.
Pohybem ku zdraví
Mimo již zmíněných doporučení je vhodné se občas věnovat nějaké pohybové aktivitě, pokud je to možné. Pohyb nejen zlepší vaši náladu, duševní pohodu a sníží vám váhu, ale také vaše tělo získá obranyschopnost a je odolnější vůči nemocem. Vytvořte si jednoduchý pohybový plán, který vám bude příjemný.
Zdroj: redakce, Vital.de