Chcete držet bezlepkovou dietu? Prozradíme vám, co můžete jíst

Přidat na Seznam.cz

Lepek je protein, který se nachází v pšenici, ječmeni a žitě a je částečně zodpovědný na strukturu chleba, těstovin a dalších oblíbených produktů. Zatímco spousta lidí si takového pečiva naplno užívá, je i mnoho lidí, kteří lepek nemohou. O tom, co můžete jíst, pokud patříte k lidem s bezlepkovou dietou, píše SELF Magazine.

Celiakie je stav, který po konzumaci lepku spouští autoimunitní reakci s nepříjemnými příznaky. Zatímco pro některé lidi může být přechod na bezlepkové stravování snazší, pro jiné je to velmi obtížné. Lepek je přeci jen téměř ve všem.

Jaké jsou příznaky celiakie?

Mezi příznaky alergie na lepek patří bolest břicha, nadýmání, průjem či zácpa, nevolnost a zvracení, hubnutí, změny nálady apod. Celiakie je velice omezující. Nemusíte se však bát. Pořád je tu spousta možností, co jíst, i když lepek nemůžete.

Co jíst, když máte bezlepkovou dietu?

Bezlepková dieta je založena na vyloučení všech potravin, které obsahují lepek. Je tedy nutné vyhýbat s pšenici, ječmeni a žitu. Měli byste přestat jíst pečivo, těstoviny, sušenky, koláče, cereálie atd.

S klidem na duši si však můžete dát maso, drůbež i mořské plody. Dále fazole, tofu, luštěniny a semínka. Nezapomínejte na mléčné výrobky, vejce a také ovoce a zeleninu.

I přes tento výběr jídla se ptáte, čím můžete nahradit pečivo?

Na pečivo jsme všichni zvyklí. Často je pro nás neodmyslitelnou součástí snídaně, či večeře. Máme pro vás dobrou zprávu! Pečiva se úplně vzdávat nemusíte. V dnešní době se vyrábí spousta bezlepkových náhražek. Nejen že seženete bezlepkovou mouku a můžete si doma něco upéct, ale kromě toho koupíte i již hotové bezlepkové chleby a bagety. Dále seženete bezlepkové placky, sušenky, těstoviny a dokonce i pivo!

TIP: Zkuste tento recept na výbornou bezlepkovou bagetu!

Zdroj: selfmagazine.com, youtube.com