Dýňová semínka: triky pro jejich správné skladování a výsadbu v příštím roce

Přidat na Seznam.cz

Jednoduchý návod, jak získat, a co nejlépe uskladnit dýňová semínka, abychom je mohli na jaře zasít na zahradu.

V naší kulinářské tradici od severu k jihu je dýně v tomto ročním období naprostou nezbytností. Dýně nesmí chybět na našich stolech v tisíci receptech, od sladkých po slané.

Kromě toho, že dýně osladí chuťové buňky, hraje v posledních letech hlavní roli také při výzdobě interiérů. Objevují se na krbových římsách nebo jako středový prvek, u nohou dveří a ve všech koutech domu, malé i velké dýně, oranžové, žluté a zelené, nám připomínají, že je podzim a blíží se první oslavy chladného období. (Pražení dýňových semínek na pánvi nebo v troubě, triky a vše, co potřebujete vědět)

Semínka nevyhazujeme
Ale letos, až budeme s dětmi vyřezávat dýně, mysleme na to, že si schováme semínka, která na jaře zasadíme na zahrádku! Zde se dozvíte, jak tuto jednoduchou operaci nejlépe provést:

Dužinu vyjměte spolu se semeny.
Vše vložte do cedníku.
Dužinu omyjeme a s pomocí vody jemně oddělíme semínka (tuto jednoduchou operaci mohou provádět i děti a užijí si při tom spoustu legrace).
Na papírovou utěrku odkládejte pouze ty větší.
Po usušení je uložte na chladném a suchém místě v sáčku nebo nádobě na potraviny.

Několik praktických tipů

Vezměte a ponechte si pouze největší semena, protože ta mají největší šanci vyklíčit.
Vezměte si také více semen, než chcete zasadit, protože ne všechna nutně zakoření.
Ideálním místem pro jejich skladování by mohla být chladnička v nejnižší části zeleniny. Důležité je, aby se uvnitř sáčku nebo nádoby netvořila příliš velká kondenzace, jinak by mohly shnít.

Kdy zasít dýni
Dýňová semena lze vysévat na jaře, zhruba mezi dubnem a květnem. V každém případě, když se denní teploty ustálí na 15 až 18 °C a nehrozí již nebezpečí nočních mrazů, které by mladé výhonky nenávratně poškodily.