Jedni ji milují, druzí nenávidí. Odkud se vzala pizza Hawai?

Přidat na Seznam.cz

Havajská pizza, sushi pizza, knedlíky z arašídového másla – to jsou příklady vynálezů, za které svět dluží mnoho Kanadě. Proč se tato země stala domovem takových neobvyklých kulinářských inovací?

Pizza se šunkou a ananasem má mnoho spolehlivých odpůrců. „Můžete také dát zelí na pizzu,“ řekl jeden kulinářský kritik v rozhovoru. Navzdory tomu má havajská pizza také mnoho fanoušků, což potvrzuje její rozšířená přítomnost v pizzeriích po celém světě. Existuje také mnoho fanoušků pizzy připravených do konce bojovat o respekt k Hawaii. Jak se zrodil jeden z nejkontroverznějších druhů pizzy? Kdo jako první přišel s nápadem dát na italský chleba plátky šunky a kousky ananasu? Ukazuje se, že tento vynález se zrodil opět v Kanadě.

Jak se zrodil havajský recept na pizzu?
Původcem a viníkem všech zmatků je Sam Panopoulos, kuchař s řeckými kořeny žijící v Kanadě. Byl to on, kdo v 70. letech dal kousky ananasu na koláč, a tak se zrodila havajská pizza. Panopoulos se kromě havajské kultury inspiroval kombinací kořeněných a sladkých chutí charakteristických pro čínskou kuchyni.

Hawai nebyla jediným příkladem kulinářských inovací, kterým vděčíme za otevřenost Kanady vůči přistěhovalcům. Postupem času začala čínská menšina v této zemi vařit pro skandinávské dřevorubce pracující na kácení lesů. V 70. letech, kdy Sam Panopoulos přišel s nápadem vytvořit havajskou pizzu, představil Hidekazu Tojo z Vancouveru svůj návrh kalifornské rolky – rýže je zvenčí, nikoli uvnitř.

Kanada, která jako první na světě začala oficiálně pracovat na multikulturní politice v 70. letech a s pětinou populace přistěhovalců, je domovem mnoha dalších neobvyklých kulinářských fúzí, které se často připisují Spojeným státům. Seznam mimo jiné obsahuje knedlíky s arašídovým máslem, sushi pizza, kečupové chipsy.

Ne všechny myšlenky vytvořené v Kanadě si získaly mezinárodní popularitu, ale není divu – proroci nové gastronomie mají někdy ve své vlastní zemi těžké časy. Ve studii z roku 2018 byli Kanaďané dotázáni na jejich postoj k havajské pizze. Čtvrtina z nich považovala za rouhání kombinovat pizzu se šunkou a ananasem.