Pokud máte doma malého vědce, připravte mu originální dárek k narozeninám
Ať už je vaše dítě milovníkem chemie či biologie, tematický dort mu vykouzlí úsměv na tváři. Přinášíme vám 7 skvělých nápadů na dorty, které budou hvězdou narozeninové oslavy. Věda nikdy nevypadala takhle chutně!
První dort potěší budoucí paleontology, mohou si procvičit hledání zkamenělin. Dort by měl být čokoládový, aby lépe podpořil výsledný efekt. Nemusíte nutně péct vlastní, dobře poslouží i kupovaný, důležitá je horní vrstva, kterou si sami vytvoříte. Tu bude tvořit naleziště se zkamenělinami. Můžete vytvořit kosti z bílé čokolády pomocí formiček nebo zkusit třeba perníčky nabarvené na bílo. Kosti zasypete rozdrceným piškotovým těstem ala Krtkův dort a oříšky simulující kameny. Malí vědci dostanou do rukou štětečky a začíná soutěž, kdo najde fosilii první. Zábava a dobré jídlo v jednom.
Druhý dort si užijí milovníci geologie a zeměpisu, vytvoříme totiž kouřící sopku. Tři bábovky různých velikostí vytvoří kopec sopky, který pokryjeme čokoládovou polevou. Červená poleva napodobí žhnoucí lávu. Aby byl efekt opravdu dechberoucí, přidáme efekt stoupající páry. Na ten nám pomůže suchý led, ten si získá publikum na každé párty. Do díry vložíme úzkou sklenici nebo trubku a dort dáme na talíř, aby měl led podsadu. Ve chvíli, kdy ho zalijeme vodou, začne sopka dýmat a všichni budou vylit oči. Suchý led lze koupit zde. Jedná se ovšem o dražší zábavu.
Malé geology stejně potěší další dort, kterým je model Země s průřezem vrstvami zemské kůry. Tvoří ho několik vrstev: vnitřní jádro (bílá), vnější jádro (žluté), plášť (červená). Kouli vytvoříte pomocí speciální formy ze dvou částí. Nezapomeňte spodní polokouli seříznout, aby se vám neskutálela! Zkušená cukrářka radí, na co si dávat pozor u koulovitých dortů: „Pro dosažení krásně vláčného korpusu přidejte do těsta olej. Existují spousty receptů na dortové korpusy, ale čím více tuku korpus obsahuje, tím je vláčnější. A pokud se vychytá správný poměr tuku, tak bude korpus nejen vláčný, ale přitom i nadýchaný.“ Pro více rad zde. Kouli potáhneme modrou dortovou polevou, kterou necháme ztuhnout. Zatím si připravíme kontinenty z fondánu. Po ztuhnutí polevy je přidáme a voilá, zeměkoule je na světě!
Čtvrtý dort se hodí pro astronomy. Zahrnuje modely planety z cake pops zapíchnuté na špejlích podél dortu. Modely nemusí být takto nádherné, stejně poslouží jednobarevné. Recept na dortová lízátka najdete zde. Dort nemusí být takto vysoký, stejně by mohl posloužit klasický potažený černým fondánem, akorát lízátka se zapíchnou z hora místo z boku.
Budoucí biologové si také užijí. S dalším dortem si můžete opravdu vyhrát. Model buňky se dá vytvořit z různých sladkostí, nemusí jít nutně o stejné jako ve videu, důležité je napodobit tvary jednotlivých organel. Můžete si vybrat zda vytvoříte rostlinnou či živočišnou (ve videu vidíte rostlinnou).
Šestý nápady vypadá moc hezky, ale nikdo asi nemá tu trpělivost a kapacitu ho tvořit. Periodickou tabulku tvoří 112 prvků, což znamená 112 cupcaků! Pro malé chemiky bude možná jednodušší i hezčí poslední nápad, což jsou jedlé modely molekul. Několik cupcaků spojíte pomocí pevnějších pendreků k sobě a se zkratkou daného prvku na jednotlivých cupcacích můžete vytvořit model některé kyseliny.
Zaujal vás některý z nápadů? Který je podle vás nejlepší? (naším favoritem je jednička kvůli své interaktivitě) Jestli se některý z nápadů rozhodnete realizovat, pošlete nám fotku na náš instagram @cas_pro_zeny. Budeme moc zvědaví.
Zdroj: So Yummy, autorský text, Vitalita, Koření