Mýtus, že nesmíte smažit v olivovém oleji neplatí. Nebojte se ho použít v teplé kuchyni
Spousta žen nedá dopustit na kvalitní olivový olej, ovšem ve studené kuchyni. Skvěle dochutí saláty a jde o zdravou superpotravinu. Mýty o něm ale panují, pokud jde o teplou kuchyni. Tam se jeho používání nedoporučovalo. Takový přístup se ale ukazuje jako chybný.
Kouřový bod není problém
Proč byste se neměla bát použít olivový olej třeba na smažení? Předsudky, že by se pro tuto přípravu jídel neměl použít, vycházejí z toho, že má nižší kouřový bod, a to 185 ° ‒ 210 ° C (některé druhy i méně, 165 ° ‒ 190 ° C). Platím ovšem pravidlo, že čím je olej kvalitnější, tím je kouřový bod vyšší. Když si ale všechno porovnáte s jinými druhy olejů, rozdíl zde není tak vysoký, například slunečnicový olej má kouřový bod 210 ° ‒ 220 ° C. Navíc při smažení ve slunečnicovém oleji některé polynenasycené kyseliny mohou při vyšší teplotě oxidovat a vznikají nebezpečné sloučeniny. U olivového oleje k těmto přeměnám díky jeho složení (více než 70 % tvoří mononenasycená kyselina olejová) nedochází. Navíc velké množství antioxidantů v olivovém oleji dále chrání tento tuk před vznikem látek nebezpečných pro lidské tělo. Máme na mysli například vitamín E. Zjednodušeně řečeno třeba obsah tohoto vitamínu brání před degradací oleje. Zkrátka třeba ryby v olivovém oleji usmažíte dříve, než v něm díky působení vitamínu mají šanci vzniknout nějaké toxiny.
Při správné teplotě absorpce tuku nehrozí
Teplo k usmažení například masa nezvýší teplotu olivového oleje do té míry, aby se jeho složení změnilo špatným směrem. Dalším důvodem, proč smažit v olivovém oleji je skutečnost, že třeba vitamíny A, D, E a K jsou rozpustné v tucích, proto bez obav smažte v olivovém oleji i zeleninu. Podstatný je také správný způsob smažení. Je důležité, aby teplota oleje byla dost vysoká před tím, než do něj smaženou potravinu vložíte. V takovém případě bude absorbovat tuk jenom v minimální míře. Naopak nedostatečně prohřátý olej způsobí absorpci tuku. Jaký olivový olej je pro smažení nejlepší? Sáhněte po oleji z pokrutin. Je levnější a má jemnější chuť, proto je jeho použití univerzálnější. Extra panenský mívá zemitější chuť, což ovlivní výsledný pokrm – hodí se třeba pro ryby, drůbeží maso, nevhodný je například pro sladké smažené pokrmy.
Zdroje: Zdrowie.interia, Seriouseats.com