Podzim podle ajurvédy: kurkuma vás zahřeje a posílí zdraví

Přidat na Seznam.cz

Podzim s sebou přináší kratší dny i proměnlivé počasí a je obdobím přechodu, kdy se příroda připravuje na příchod zimy. V tomto období jsme náchylnější k nachlazení, podívejme se tedy společně, jak s pomocí ajurvédy podpořit své zdraví.

Ajurvéda je nejstarší a nejkomplexnější systém péče o zdraví, jehož cílem je dosažení stavu harmonie prostřednictvím vhodně zvolené stravy, pohybu a životního stylu. Pracuje mimo jiné s dynamikou ročních období, která nás často ovlivňují víc, než si myslíme.

S podzimem spojuje ajurvéda elementy vzduchu a prostoru, charakterizuje jej chlad, suchost, lehkost a rychlý pohyb. To docela dobře odpovídá i českému prostředí: suché listí opadává ze stromů, venku začíná být chladno, fouká vítr.

Letním snahám o ochlazení pomocí zmrzliny, jogurtů, salátů, syrové stravy nebo ovocných šťáv odzvonilo. Na podzim, kdy jsme vystaveni venkovnímu chladu, ajurvéda radí jíst tepelně upravenou stravu. Doporučují se tedy teplé obilné kaše, polévky pro zahřátí, nejrůznější ragú nebo třeba pečená zelenina.

V nejlepší kondici je nyní kořenová zelenina a dýně, což je přesně to, po čem máme v kuchyni sáhnout při přípravě večeře. Využít můžeme také voňavé koření jako skořice, kardamom, zázvor a kurkuma.

Právě kurkuma je na podzim velmi oblíbená pro svou prohřívací i léčivou moc. Má silné hojivé účinky, posiluje imunitu, snižuje záněty v těle a prý zabraňuje růstu metastáz. Načerpejte inspiraci na dvě pochoutky zbarvené kurkumou krásně do žluta, které letos musíte určitě vyzkoušet.

TIP: Když ke kurkumě přidáte tuk a trochu pepře, zvýšíte vstřebatelnost její hlavní léčivé složky kurkuminu do těla.

Zlaté mléko

  • lžička másla, ghí nebo kokosového oleje
  • směs koření: 1 lžička mleté kurkumy, 1/2 lžička mleté skořice, po špetkách mletý pepř, mletý kardamom a mletý muškátový oříšek
  • trocha nastrouhaného zázvoru
  • 120 ml vody
  • 300 ml mléka dle vlastního výběru

V malém hrnci rozehřejte máslo, vsypte směs koření a nastrouhaný zázvor a přilijte vodu. Vařte na mírném plameni, dokud nevznikne kaše, poté přilijte mléko a rozmíchejte. Podle potřeby oslaďte medem, pro větší jemnost nápoj přeceďte přes sítko.

Ajurvédská jablka

  • lžíce másla, ghí nebo kokosového oleje
  • 4 jablka, nakrájená na kostičky
  • rozinky
  • směs koření: 1/4 lžičky mleté kurkumy, 1/4 lžičky mleté skořice, špetka mletého černého pepře a špetka soli

Na pánvi rozehřejeme máslo, vsypeme směs koření, jablka a rozinky. Chvíli opékáme, pak podlijeme lžící vody a dusíme doměkka. Doslazovat netřeba, špetka soli překvapivě zvýrazní přirozeně sladkou chuť ovoce.

Ajurvédská jablka servírujeme samostatně jako dezert nebo jimi zdobíme obilné kaše.

Zdroj: Myga, Adventure Yogi, Banyan Botanicals, Positive Pranic