Hádáte se často se sourozencem? Máme pro vás několik rad, jak konflikt zvládnout
Pokud jste vyrůstali v rodině s jedním nebo více sourozenci, pravděpodobně vám hádky nejsou cizí. Hádky se sourozenci patří k dospívání stejně jako chození do školy. V jednu chvíli jste nejlepší kamarádi, pak nepřátelé, pak zase nejlepší kamarádi a to vše během 20 minut.
Proč jsou sourozenecké hádky tak intenzivní?
Sourozenecké vztahy jsou vždy jedinečné, připomíná tento fakt Stylist. Sourozenci mají tendenci mít velmi intimní vztah, který je verbální i neverbální a vytvářel se po mnoho let. Sdílejí také mnoho životních zkušeností a perspektiv mezi které patří například to, že jsou svědky hádek rodičů.
V dospělosti bývají sourozenecké hádky mnohem výraznější, protože strany mají k dispozici mnohem více, často soukromých nebo citlivých informací, které mohou použít jako zbraň. Tehdy se hádky mohou stát toxickými a v konečném důsledku bolestivějšími. Sourozenci mohou mít pocit, že bylo narušeno mnoho vrstev důvěry, společných zkušeností a jednoty. Pro sourozence může být také bolestivé, když má pocit, že rodič stojí na straně druhého sourozence.
Jak nejlépe přistupovat k hádce se sourozencem?
Je opravdu důležité vyhnout se opakovaným hádkám. Může být lákavé nadávat, obviňovat a ukazovat prstem na viníka pomocí výroků jako ‚ty jsi…‘, ‚kvůli tobě se cítím…‘ nebo ‚ty jsi způsobil…‘. Místo toho používejte věty typu „já“, například: „cítím se…“, „mám obavy, protože…“. Nevyvozujete z toho vinu druhého a je to užitečný způsob, jak konflikt rozptýlit.
Nezatahujte ostatní do hádky
Ať je to jakkoli lákavé, nezatahujte do konfliktu ostatní členy rodiny. Zůstaňte v přítomnosti a vyhněte se vyzbrojování informacemi z minulosti. Možná máte pocit, že svého sourozence znáte skrz naskrz, ale ve skutečnosti nikdy nebudete skutečně vědět, co si ten druhý myslí nebo co prožívá, a odhadování cizího postoje může být nebezpečné.

Buďte otevření, zvědaví a upřímní
Udělejte si čas a zajímejte se o to, co si váš sourozenec myslí a co cítí. Pokud máte pocit, že se hádka vyostřuje, zpomalte. Pokud je situace vyhrocená, převezměte iniciativu a klidně se vzdálte. Řekněte, že jste v danou chvíli rozrušení a aktivovaní a že byste se nejraději vzdálili.
V případě potřeby dejte sourozencům prostor
Pokud jste se pohádali se sourozencem a nepodařilo se to vyřešit, nebombardujte tuto osobu zprávami nebo hlasovými vzkazy a nežádejte rodiče, aby s ní mluvili vaším jménem. Uložte to k ledu, ustupte a ujistěte se, že váš sourozenec ví, že se situaci nevyhýbáte, ale spíše s ním nechcete mluvit, když jste rozzlobení a vysoce aktivovaní.
Pokud se věci nedaří vyřešit, poraďte se s rodinným terapeutem
Pokud se sourozenecké hádky opakují a neřeší, může to mít dopad na naši schopnost navazovat vztahy. Sourozenecké vztahy jsou opravdu důležité, takže investujte, co můžete, do urovnání hádek a obnovení zdravých vazeb.
Je opravdu běžné, že se sourozenci hádají, když má jeden z nich pocit, že ten druhý byl po celý život zvýhodňován, a to může založit sourozeneckou rivalitu. Ta může být základní příčinou hádek v dospívání, dospívajících i dospělých. Pokud máte pocit, že existují nevyřešené problémy z minulosti, které se týkají rodinné dynamiky, vyhledejte odbornou pomoc.
Zdroj: stylist.co.uk