Perfektní Vánoce: Nedělejte všechnu práci sama a úkoly delegujte na ostatní

Přidat na Seznam.cz

I když si to často nepřipouštíme, Vánoce a jejich magická aura často závisí na nás a na tom, jak moc si dáme záležet s úklidem, nákupem dárků, pečením a výzdobou. Pokud si letos chcete konečně svátky klidu užít i vy, naučte se delegovat důležité úkoly i na další členy rodiny. Jak ale na to?

Opusťte otěže kontroly

Možná se vám zpočátku nebude chtít pustit celou kontrolu nad výsledkem, ale možná budete muset, pokud chcete mít šanci všechno stihnout nebo mít čas na sváteční zábavu! I kdybyste na Vánoce přenechaly jen jeden úkol, bude to o jednu věc méně, na kterou budete muset myslet a kterou budete muset udělat.

Pokud se však chystáte delegovat, musíte to skutečně přijmout a ustoupit do pozadí – nebude to fungovat, pokud budete zasahovat do práce svých pomocníků nebo je kritizovat.

Tipy pro správné delegování vánočních úkolů

  • Začněte s delegováním nyní, kdy máte čas pořádně promyslet, co chcete, aby lidé dělali – a oni mají stále dost času na dokončení svých úkolů.
  • Pokud jste to ještě neudělaly (možná je to součást vašeho vánočního akčního plánu), sepište si seznam prací, které je třeba udělat v období do velkého dne.
  • Každou položku zařaďte buď do kategorie „udělat“ (tj. uděláte ji samy – to je důležité zejména tehdy, jde-li o úkol, který vás baví!), nebo „delegovat“.
  • Pokud máte rády všechny aspekty vánoční organizace a rády byste je dělaly samy, můžete delegovat jiné obecné úkoly, které obvykle plníte, abyste si uvolnily čas na sváteční plánování.
  • Dále sepište seznam lidí, které byste chtěly delegovat (například rodinu, přátele, externí dodavatele), a požádejte je o pomoc, přičemž vysvětlete, proč je potřebujete a proč jste požádaly právě je (klidně jim pohlaďte ego!).
  • Ujistěte se, že chápou, proč je úkol důležitý a co pro vás jejich podpora znamená (nejde o úkol, ale o podporu vás).
  • Ne každý si to může dovolit, ale někdy můžete na určitý problém hodit peníze, například můžete zaplatit lidem, aby pro vás vyřídili pochůzky, napekli nebo zabalili dárky.
  • Delegujte úkoly podle silných stránek lidí a/nebo činností, které je nejvíce baví – je mnohem pravděpodobnější, že budou ochotni a odvedou dobrou práci, pokud tomu věnujete čas. Například můžete dát nejvyšší osobě v domácnosti úkol rozvěsit výzdobu a zabalit a označit dárky tomu, kdo prokáže největší kreativitu nebo smysl pro detail.
  • V ideálním případě nechte jednu osobu převzít odpovědnost za celou oblast (a s ní spojené úkoly) – například za vánoční výzdobu nebo sváteční pečení. Bude se cítit více zapojená a bude mít větší uspokojení z práce, než když jí budou přiděleny dílčí úkoly.
  • Pokud je to možné, delegujte jednu práci na jednu osobu. Myšlenka rozdělit si práci může být sice lákavá, ale často to znamená, že nikdo nemá odpovědnost za její dokončení.
  • Udělejte si čas a vysvětlete, co přesně je potřeba, a stanovte milníky a/nebo termíny, aby každý věděl, co se od něj očekává.
  • Pak je třeba udělat krok zpět (bez ohledu na to, jak těžké to pro vás může být). Na začátku je dobré poskytnout pokyny týkající se vašich představ a preferencí, ale poté nechte své pomocníky, aby se do toho pustili.
  • Pochvalte a poděkujte za každou podporu a buďte připravené na to, že věci nebudou vždy „dokonalé“ – nikdo nereaguje dobře na to, když si myslí, že jeho podpora není oceněna.

Nejtěžší je začít

Při prvním pokusu o delegaci vás možná odradí, jak dlouho trvá její organizace.

Snažte se vydržet – první rok bude vždy nejtěžší, protože vkládáte počáteční práci a ti, na které delegujete, mohou potřebovat čas, aby se zorientovali.

Budete se přizpůsobovat tomu, že nemáte vše stoprocentně pod kontrolou, a zvykat si na to, že se sžijete se způsoby, jakými to dělají jiní.

Je také nevyhnutelné, že něco delegujete a nebudete spokojené s tím, jak je práce provedena – nebo se z nějakého důvodu určitý úkol nemusí vůbec uskutečnit.

Bude lákavé převzít kontrolu zpět a dělat vše samy, ale zkuste odolat.

Místo toho se zamyslete nad tím, co se nepovedlo, jak by se dalo případným chybám v budoucnu předejít a co dalšího se můžete z této zkušenosti naučit.

Nakonec to bude stát za to!

Zdroj: Christmas Organised