Váha, cigarety i stres. Zde je pár nejčastějších důvodů, proč nelze otěhotnět

Přidat na Seznam.cz

Ať už to zkoušíte pár měsíců, nebo teprve přemýšlíte o brzkém založení rodiny, jistě víte, že otěhotnět nemusí být tak jednoduché. Mnoho žen neotěhotní hned napoprvé. Co by však mohlo být překvapující zprávou, je to, že existuje celá řada důvodů, proč se to nemusí podařit.

Stres může ovlivnit váš vztah s partnerem a způsobit ztrátu chuti na sex. Ve vážných případech může stres ovlivnit také ovulaci a produkci spermií

Když se přátelům a rodině zmíníte, že se „snažíte“, téměř zaručeně uslyšíte někoho říkat: „Jen se uvolněte a ono se to stane“. Stres, dobrý nebo špatný, si na vás vybere svou daň jak fyzicky, tak psychicky. Podle webu Todays Parent jsou rovnováha a klid klíčovou součástí snahy o otěhotnění. Mnoho žen si myslí, že když jste ve stresu, nejlepší je vzít si v práci volno. Stres otěhotnět je pak ale mnohem vyšší. Namísto úplné změny vaší každodenní rutiny zkuste poradenství, arteterapii, meditaci a cvičení ke snížení úrovně stresu.

Nadváha nebo obezita (s BMI 30 a více) snižuje plodnost. U žen může nadváha nebo těžká podváha ovlivnit ovulaci

Žena s podváhou nebo nadváhou může mít určité potíže s početím dítěte, uvádí web NHS. Podvyživené tělo nemusí správně ovulovat. Na druhou stranu nadváha může mít významný vliv na plodnost. I pár kilo nad ideální hmotností snižuje šanci na otěhotnění, i když pravidelně ovulujete. Udržování zdravé stravy a rozvíjení cvičení udělá s vaší myslí a tělem zázraky.

Žádné cigarety a alkohol. Než otěhotníte, může to trvat i celé měsíce

Kouření může ovlivnit plodnost a dokonce i pasivní kouření ovlivňuje vaši šanci na početí a může snížit kvalitu spermatu, uvádí web NHS. Nadměrné pití alkoholu může také ovlivnit kvalitu spermií. Pokud ale dobře jíte, nekouříte, nepijete a nemáte žádné zdravotní problémy, pak stačí jen počkat.

Přibližně 90 % žen otěhotní po 12 měsících od prvního pokusu o otěhotnění, píše web Very Well Family. První věc, kterou je tedy třeba zvážit, je, jak dlouho se snažíte. Může se vám zdát, že jste se snažili celou věčnost – a možná ano – ale je důležité vědět, že mnoho párů zkrátka neotěhotní hned.

zdroj: Very Well Family, NHS, Todays Parent