6 způsobů, jak zmírnit bolestivý sex během a po menopauze

Přidat na Seznam.cz

Suchost pochvy a bolestivý sex mohou být častým problémem žen v období menopauzy. Poté, co jste oficiálně přešla do menopauzy, se můžete domnívat, že už jsou příznaky za vámi. A jistě, návaly horka a noční pocení mohou ustoupit, ale je tu jedna věc, která může trvat nadobro: bolestivý sex. Jak zmírnit nepříjemný a bolestivý sex během a po menopauze?

Během menopauzy vaše tělo ztrácí estrogen, hormon, který pomáhá udržovat zdravé vaginální tkáně. Když hladina estrogenu klesá, můžete také pociťovat vaginální suchost, která může vést k bolestivému sexu. Vaginální suchost a bolestivost nebo pálení při penetraci se často objevují dále od menopauzy.

Zatímco žena může zažívat návaly horka, které se zlepšují, vaginální suchost má tendenci se v průběhu let zhoršovat. Neléčený problém může být tak závažný, že se některé ženy zcela vzdají pohlavního styku, protože je příliš suchý a nepříjemný na to, aby byl příjemný. Ke zmatku přispívá i to, že vzhledem k tomu, že se objevuje později, mnoho žen si ji vůbec nespojuje s menopauzou a myslí si, že suchost je se stárnutím nevyhnutelná.

Dobrou zprávou je, že existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro zlepšení vaginální lubrikace, snížení bolesti a navrácení dobrého pocitu ze sexu. Zde je šest možností, které můžete vyzkoušet.

1) Používejte vaginální zvlhčovač

Polykarbofilní gel, který je volně prodejný, je dobrým prvním prostředkem. Přípravek funguje hlavně tak, že do tkání přidává vodu, a protože se aplikuje dvakrát až třikrát týdně, nemusíte pamatovat na to, že ho musíte použít při každém intimním styku. Gel lze aplikovat pomocí aplikátoru do pochvy.

Některé vaginální zvlhčovače můžete aplikovat i zevně. Stydké pysky mohou být také suché, což může znepříjemnit pohlavní styk.

2) Vyzkoušejte při sexu lubrikant

Intimní styk může být ještě lepší, než pokud během sexu zkombinujete polyarbofilní gel s lubrikantem. Na trhu je k dispozici spousta lubrikantů a najít ten správný může vyžadovat trochu trpělivosti.

Mnohé z nich obsahují vonné látky, které mohou dráždit zvláště citlivé vaginální a vulvální tkáně. Také pokud používáte kondomy na ochranu před pohlavně přenosnými infekcemi, mějte na paměti, že lubrikant na bázi oleje může znehodnotit latex; v takovém případě zvolte lubrikant na vodní bázi nebo silikonový.

3) Pusťte se do předehry

Rychlovka už vám nemusí vyhovovat. Čím více předehry, tím lépe, ať už jste před nebo po menopauze. Oživí to vaginální tkáň. Stejně tak může pomoci změnit vaši definici sexu. Pokud je pohlavní styk bolestivý kvůli suchosti, můžete zjistit, že orální sex je příjemnější a umožňuje vám intimní kontakt s partnerem.

4) Vyzkoušejte sexuální hračku

Jedno slovo: vibrátor. cokoli, co zvýší průtok krve pánví, zvýší vlhkost pochvy.

Na trhu je mnoho stylů a funkcí vibrátorů, od základních modelů s několika různými intenzitami až po ty s mnoha rychlostmi, vzory a dalšími funkcemi.

5) Nechte si předepsat vaginální estrogen

Některým ženám stačí ke zmírnění suchosti dobrý vaginální zvlhčovač a několik změn životního stylu. Jiné mohou potřebovat lékařský předpis. Pokud je to váš případ, poraďte se se svým lékařem o vaginálním estrogenu.

Vaginální estrogen může užívat téměř každý. Je to zcela bezpečné. Vaginální estrogeny fungují tak, že zvyšují vlhkost tkáně prostřednictvím vaginálních čípků, kroužků nebo krémů, podle osobních preferencí.

6) Poraďte se se svým gynekologem

Mějte na paměti, že bolest při sexu může mít kromě vaginální suchosti i jiné příčiny, například vaginální infekci. Může být také příznakem rakoviny vaječníků – stejně jako nadýmání, bolesti pánve nebo břicha a pocitu častějšího močení.

O svých potížích mluvte se svým gynekologem otevřeně. Dobrý sexuální život je jednou ze součástí dobrého zdraví.