Chcete si zlepšit kvalitu života? Není to nemožné, zaveďte správné návyky

Přidat na Seznam.cz

Na návycích záleží. Pokud jste se někdy pokoušeli zbavit špatného návyku, dobře víte, jak je zakořeněný hluboko. Dobré návyky jsou také hluboce zakořeněné. Proč nepracovat na tom, aby se pozitivní návyky staly součástí vaší rutiny?

Úsměv

Když jste šťastní, máte tendenci se usmívat. Ale ve skutečnosti to funguje i naopak. Usmíváme se, protože jsme šťastní, a úsměv způsobuje, že mozek uvolňuje dopamin, který nás činí šťastnějšími.

To však neznamená, že musíte neustále chodit s falešným úsměvem nalepeným na tváři. Ale až se příště budete cítit špatně, usmějte se a uvidíte, co se stane. Nebo zkuste každé ráno začít tím, že se na sebe usmějete do zrcadla.

Cvičení

Cvičení není jen pro vaše tělo. Pravidelné cvičení může pomoci snížit stres, pocity úzkosti a příznaky deprese a zároveň zvýšit sebevědomí a radost. I malá fyzická aktivita může mít zásadní vliv. Nemusíte trénovat na triatlon nebo zdolávat skály – pokud vás to ovšem nedělá šťastnými.

Můžete do své rutiny zapojit například:

Každý večer po večeři se projděte kolem bloku.
Přihlaste se na lekci jógy nebo tai-či pro začátečníky.
Začněte den pětiminutovým protažením.
Připomeňte si všechny zábavné aktivity, které vás kdysi bavily, ale které ustoupily do pozadí. Nebo můžete zvážit, zda nezačít s aktivitami, které jste vždy chtěli vyzkoušet, jako je golf, bowling nebo tanec.

Spánek

Všichni víme jak je spánek důležitý. Většina dospělých potřebuje minimálně 7 hodin spánku každou noc. Pokud vám vaše tělo přes den říká, že by mu pomohl šlofík, naznačuje vám, že potřebujete více odpočívat v noci.

Jak se donutit spát více? Pište si každý den kolik jste doopravdy naspali nebo použijte aplikaci, která na vás bude křičet, že musíte více spát.

Neporovnávejte se s ostatními

Lidé se snaží ukázat jen to nejlepší, na sociálních sítích, v časopisech, v práci, prostě všude. Ani vy byste nechtěli aby kolem jdoucí věděli, co vás trápí. Ta vaše spolupracovnice, která vypadá bezchybně, vám neřekne, že se dnes ráno pohádala s partnerem a zapomněla včera natankovat, takže dnes musela jet tramvají. Proto se nesmíte porovnávat s lidmi, o kterých víte jen to nejlepší z jejich života.

Zkuste se v těchto situacích zaměřit na sebe. Dýchání zhluboka a psaní si deníku může být váš největší přítel. Dýchání vám pomůže se zaměřit na sebe a na své myšlenky a psaní si deníku vám dá prostor na vyjádření svých myšlenek, cílů a plánů.

Zdroje: Healthline, Psychology Today