Děti bez pohlaví: Ani holčička, ani chlapeček – ale TO!
Ani holčička, ani chlapeček. Je správné vychovávat dítě tak, aby nebylo ani jedním pohlavím? A kdy by se tedy mělo rozhodnout, kým je?
Nový trend
Aby mělo dítě svobodu, začali rodiče po celém světě měnit výchovu. A jak to vlastně v praxi vypadá? Když se dítě narodí, podle průzkumů nikdo nezná jeho pohlaví, tedy kromě matky a otce. Tak tomu je, dokud si samo dítě své pohlaví nevybere. Do té doby rodiče odmítají škatulkování, například růžové šatičky pro holčičku, nebo modrá čepice pro chlapce. Dítě bez identity má také „genderově neutrální jméno“, které ho tedy neoznačuje ani jako dívku, ani jako chlapce.

Dítě bez identity
Nikde není stanoveno, v jakém věku si má dítě svou identitu vybrat. To má ovšem háček – představte si například tuto situaci: Dítě chodící do školky, nebo do školy je ve třídě se svými přáteli, náhle učitel zavelí „chlapci doleva, dívky doprava“. V takové chvíli je dítě nejen zmatené, ale také středem pozornosti spolužáků. Malé děti totiž nevidí bezpohlavního kamaráda, vidí chlapce nebo dívku, která neví, co je.
Je to správné?
Je sice pravda, že pohled na svou identitu můžete změnit kdykoliv, přesto má ale výchova bezpohlavního dítěte mnoho nedostatků. Když opomeneme nepříjemné pohledy rodiny a přátel, potenciální šikanu ve škole, nebo i pouhé starosti s výběrem jména, jsou zde věci, které mají hlubší význam. Zmatené dítě, které bude vychováváno jako „to“, jen těžko určí svou identitu. Transexuálové své pohlaví změnili proto, že se ve svém těle necítili dobře, tedy například muž se cítí být ženou, a stane se tedy ženou. Ovšem děti, které nevyrůstají ani jako jedno z pohlaví, mohou jen těžko vědět, kam patří, nebo čím chtějí být.

Určitým nedostatkem je také celý proces změny. Než se transesuální muž stane ženou, prochází mnoha fázemi. Počínaje tím, že si zkouší dámské šaty, následně se sám seznamuje s tématem, poznává sobě rovné přátele, a následně se svěřuje rodině. Poté teprve přichází sexuolog, psycholog, lékaři, operace,… Ano, je to těžké období, ale – toto období je také zkouškou. Zkouškou, která opravdu vyzkouší vaše přesvědčení. A tím vším si zkrátka musíte projít, pokud chcete změnit svůj život.
A co vy? Vychovali byste své dítě jako „to“?
zdroj: bbc, verywellfamily, papers, transequality