Je možné se přátelit se svým ex? A jak zařídit, aby to fungovalo?

Přidat na Seznam.cz

Pokud váš vztah skončil v dobrém, je zcela rozumné se ptát, zda je možné se s bývalým partnerem spřátelit. Koneckonců je to pravděpodobně člověk, kterého máte upřímně rádi a rádi s ním trávíte čas, a také někdo, s kým pravděpodobně sdílíte společné zážitky, myšlenky, hodnoty a zájmy. Vzdát se toho všeho jen proto, že jste si uvědomili, že romantický vztah mezi vámi dvěma nebude fungovat, vám může dost dobře připadat nesmyslně. Pojďme si tedy promluvit o tom, jak být s bývalým kamarádka a kdy to funguje a kdy ne.

Je to vůbec dobrý nápad?

Ano, je naprosto možné přátelit se s bývalým partnerem. Zda je to dobrý nápad, závisí na konkrétní situaci a na lidech, kterých se to týká. Někteří lidé jsou schopni mít se svými bývalými zdravé, pozitivní vztahy bez jakýchkoli potíží nebo komplikací, zatímco jiní zjistí, že snaha zůstat přáteli skončí zbytečně chaotickým nebo dokonce bolestným vztahem. Někdy dva lidé zjistí, že nefungují jako romantičtí partneři, ale existují aspekty jejich vztahu, které jsou stále cenné a mohou být zdravě udržovány prostřednictvím přátelství. Přátelství s bývalým partnerem může někdy ztížit úspěšné ukončení vztahu, pokud k sobě stále chováte romantické city nebo pokud vznikne napětí, když oba začnete chodit s jinými lidmi.

Co udělat, aby přátelství fungovalo?

Dejte tomu čas

Nesnažte se spěchat do přátelství, na které nejste připravena. Pravděpodobně budete potřebovat alespoň trochu času a prostoru bezprostředně po rozchodu, než se začnete pokoušet o přátelství se svým bývalým. Mezi starým romantickým partnerstvím a novým přátelstvím, které se snažíte navázat, musí být dostatečný odstup.

Ujistěte se, že už je skutečně po všem

Klíčem k tomu, aby přátelství s bývalým partnerem fungovalo, je ujistit se, že jste se oba přes sebe přenesli. Všímejte si, jak se cítíte, když jste v blízkosti svého bývalého, je energie nabitá nebo napjatá? Cítíte mezi sebou určitou přitažlivost nebo napětí? Cítíte příval motýlů nebo smutek, když se ve vašich zprávách objeví jeho jméno? Naplňuje vás představa, že chodí s někým novým, hrůzou? To všechno jsou známky toho, že mezi vámi stále mohou být city.

Ujistěte se, že váš vztah je nyní opravdu jiný, když spolu nechodíte

Mnoho bývalých partnerů dělá tu chybu, že dovolí, aby se přátelství příliš podobalo romantickému vztahu. To obvykle z dlouhodobého hlediska nefunguje. Vaše přátelství by nemělo být totožné s vaším bývalým vztahem. Ve vaší dynamice by měly být rozdíly v tom, jak jsou vaše životy integrované, jak moc na sebe spoléháte a kolik intimity sdílíte. Pokud je váš vztah v podstatě stejný jako před rozchodem, opravdu jste se rozešli?

Zapojte se jen do té míry, jak je to pro vás oba příjemné

Přátelství by mělo být příjemné. Není důvod udržovat přátelství s bývalým partnerem, pokud vám ve skutečnosti neslouží a nepřináší do vašeho života nic pozitivního. Pokud je hlavním pocitem, který cítíte, kdykoli se svým bývalým komunikujete, hrůza, vyčerpání, bolest v srdci nebo jen zmatek, nemusíte v tom pokračovat jen proto, že je to váš bývalý.

Pokud potřebujete více prostoru, přijměte to

I když je určitě možné, aby bývalí přátelé byli přáteli, u některých lidí a v některých situacích to prostě nefunguje. Buďte objektivní ke všem signálům, které vám naznačují, že přátelství není možné. Například pokud jeden z vás nebo oba začnou žárlit, když ten druhý začne chodit s někým novým, pak možná není mezi starým vztahem a přátelstvím dostatečné oddělení.