Proč býváme na dovolené nemocní? Lékař vysvětluje, proč se po odpočinku a odbourání stresu cítíme špatně

Přidat na Seznam.cz

Proč se necítíme dobře, kdykoli si dopřejeme zasloužený odpočinek? Může to být způsobeno chronickým stresem, který se na dovolené projevuje.

Člověk nečeká, že bude v 35°C vedru smrkat, ale přesně to se může stát. Ucpané dutiny až k bolesti, oteklé oči a únava.

Stává se vám to každý rok?
Zvládáte každý pracovní den a když konečně polevíte, jako by se vám rozpadl celý imunitní systém a položil vás na zem?

Když se svěříte svým přátelům, přitakávají vám podobnými historkami o nemocech během jejich vytoužené dovolené. Proč se ale tak často stává, že se necítíme dobře během jediné doby, kdy o sebe skutečně pečujeme? Je to vymyšlená nemoc, je něco s naším imunitním systémem, nebo je to úplně normální?

„Existuje poměrně hodně důkazů o tom, že se lidé cítí špatně, když si odpočinou od svého běžného života,“ říká praktická lékařka, doktorka Sarah Jarvisová. „Zajímavé je, že existuje velmi známý fenomén ‚víkendových migrén‘, kdy lidé trpí silnými migrénami spíše ve dnech volna.“

Nejpravděpodobnější důvod? Když jsme na dovolené, přestáváme maskovat chronický stres.

Stres je z krátkodobého hlediska dobrý. Zvýšení hladiny adrenalinu, které vás uvede do režimu bojuj nebo uteč, je evoluční událostí, která vám pomůže utéct před tygry nebo bojovat o potravu. Z dlouhodobého hlediska vede stres k vysoké hladině kortizolu, která může ovlivnit váš imunitní systém.

Mnozí z nás žijí v chronickém stresu, snaží se do svých 24 hodin naplánovat náročné zaměstnání, hektický společenský život a intenzivní trénink. Často si neuděláme čas na odpočinek den po dni a místo toho se snažíme o větší odpočinkové úseky, ať už jde o víkendy nebo týdny volna.

„Než se k nim dostanete, jste obvykle velmi, velmi přepracovaní a unavení a váš imunitní systém pracuje pod úrovní. Když stres opadne a hladina kortizolu náhle klesne, může to mít skutečný vliv na vaši imunitu a sebevědomí,“ říká doktor Jarvisová.

Nejenže jste náchylnější k nachlazení a chřipce, ale když vystoupíte z režimu „bojuj nebo uteč“, všimnete si na svém těle věcí, které váš stresový stav maskoval. Studie ukazují, že vysoká hladina kortizolu zvyšuje práh bolesti, což nám umožňuje dál se prodírat drobnými bolestmi hlavy, rýmy nebo zad, aniž bychom si toho všimli.

Co je to kortizol a jak může cvičení ovlivnit hladinu tohoto hormonu?
K vyvedení hormonů z rovnováhy stačí i změna denního režimu. „Cestování a zejména změny časových pásem mohou ovlivnit hladinu melatoninu,“ říká doktorka Jarvisová. „To ovlivňuje váš spánkový režim, vaše stravovací návyky a úroveň aktivity, což může změnit fungování vašeho imunitního systému.“

Studie ukazují, že melatonin dokáže regulovat aktivaci imunitního systému a pomáhá tak snižovat chronické i akutní záněty. Spojte změnu těchto hormonů s vystavením se bacilům ve vlaku nebo letadle a je to téměř recept na to, abyste byli vyčerpaní.

Jak přestat být na dovolené nemocný
Nejzřejmějším řešením je, abyste se před cestou na dovolenou nestresovali. To se snáze řekne, než udělá, protože dny volna často kompenzujeme tím, že před nimi více pracujeme. Nejlepší způsob, jak omezit stres, je plánování předem – neměli byste se zabývat mikromanagementem nebo delegováním, když jste pryč.

Snažte se také udržovat zdravou rovnováhu a během dovolené si dopřejte dostatek spánku. Pokud patříte k lidem, kteří pravidelně cvičí, snažte se udržet úroveň aktivity a využijte volno k dohnání spánku, abyste podpořili svou imunitu.

Pokud vás právě čeká dovolená, bude to zkouška, zda se vám před odjezdem podaří udržet v klidu a dovolenou si opravdu užít.

Zdroj: stylist.co.uk