Rozešli jsme se, ale pořád spolu bydlíme. Jak tuto situaci zvládnout?

Přidat na Seznam.cz

Rozchod je obtížný proces a může být ještě obtížnější, pokud spolu pár žije. Změna ve vztahu přináší mnoho nových rolí a povinností. Vyjasnění těchto změn a nových hranic může zabránit tomu, aby se k tomuto procesu přidala další bolest nebo stres. Oba lidé, kteří procházejí rozchodem, by měli při plánování rozchodu používat jasnou, otevřenou a upřímnou diskusi a v mezidobí spravovat společný životní prostor.

Proberte finance

Společné bydlení může přinést výhodu v podobě sdílení finančních povinností. Když dojde k rozchodu, mohou se tyto povinnosti posunout nebo změnit a je třeba o nich otevřeně diskutovat. Dohodněte se, kdo bude za co platit, a tohoto plánu se držte. Cílem je rozdělit si finance tak, jak by si je rozdělili spolubydlící. Zachovejte spravedlnost, snažte se rozdělit společné účty napůl, aby se jedna strana necítila zneužívaná. Neočekávejte, že se budou sdílet nějaké osobní finanční povinnosti.

Rozdělte si povinnosti

Po rozhodnutí o rozchodu se budou muset obě strany začít starat o své vlastní domácí práce v domě nebo bytě. Postarejte se o své vlastní osobní povinnosti, jako je praní vlastního prádla, a o ostatní povinnosti, jako je úklid společných prostorů, například obývacího pokoje, se podělte. Buďte otevření a jasní, aby se nikdo necítil naštvaný nebo zraněný. Dělte se o domácí práce jako s každým jiným spolubydlícím. Přijměte odpovědnost za svůj podíl na domácích pracích a ukliďte po sobě.

Ujasněte si, že je konec

Nejdůležitějším krokem ve společném životě po rozchodu je dohodnout se, že vztah skončil. Může být snadné sklouznout ke starému chování a vrátit se k prvkům vztahu, což může způsobit další bolest a stres. Ukončete starý vztah a nepodléhejte pokušení vrátit se ke starým návykům. Proveďte tolik rozhovorů a diskusí, kolik potřebujete, abyste si ujasnili, co oba cítíte. Nevracejte se k žádným romantickým aspektům vztahu. Rozchod si ujasněte, abyste ho neztížili a nezkomplikovali.

Rozhodněte se, kdo odejde

Ačkoli rozhodnutí nemusí být snadné, jedna osoba bude pravděpodobně muset co nejdříve opustit dům nebo byt. Nemusí být jasné, kdo by měl odejít, proto otevřeně a upřímně diskutujte o skutečnostech a logistice stěhování a o tom, kdo je pro něj nejvhodnější. Snažte se zůstat co nejobjektivnější, zatímco budete pracovat na rozhodnutí, kdo odejde.

Pokud je to ve vašich silách, zvažte možnost, že se dobrovolně přihlásíte jako ten, kdo se bude stěhovat, a usnadníte si tak rozhodování. Někdy mohou problémy někomu bránit v opuštění domu nebo bytu. Tyto problémy jsou obvykle finanční povahy. V takovém případě plánujte, jak nejlépe umíte, a spolupracujte s druhou osobou na tom, aby byla životní situace co nejpohodlnější.

Snažte se trávit čas mimo domov

Pobyt doma může zvýšit kontakt s osobou, se kterou jste se rozešli. To může vést ke zvýšenému stresu a ztížit rozchod. Tím, že budete trávit čas mimo domov s přáteli nebo se věnovat nějaké činnosti, kterou máte rádi, můžete rozchod oběma stranám usnadnit. Možná také budete chtít nějakou dobu zůstat u přátel nebo členů rodiny.