Sex během menstruace? Výhody a vedlejší účinky

Přidat na Seznam.cz

Pokud nejste obzvlášť háklivá, není třeba se během menstruace sexuálním aktivitám vyhýbat. I když sex v období menstruace může být trochu nepříjemný, je bezpečný. A sex v době menstruace může skutečně poskytnout několik výhod, včetně úlevy od menstruačních křečí.

Jaká jsou pozitiva?

ÚLEVA OD KŘEČÍ

Orgasmus může zmírnit menstruační křeče. Menstruační křeče jsou důsledkem toho, že se vaše děloha stahuje, aby uvolnila svou sliznici. Při orgasmu se svaly dělohy také stahují. Poté se uvolní. Toto uvolnění by mělo přinést úlevu od menstruačních křečí.

KRATŠÍ MENSTRUACE

Sex může způsobit, že vaše menstruace bude kratší. Svalové kontrakce během orgasmu vytlačují děložní obsah rychleji. To může mít za následek kratší menstruaci.

ZVÝŠENÁ SEXUÁLNÍ TOUHA

Vaše libido se v průběhu menstruačního cyklu mění díky hormonálním výkyvům. Zatímco mnoho žen tvrdí, že se jejich sexuální apetit zvyšuje během ovulace, což je asi dva týdny před menstruací, jiné uvádějí, že se během menstruace cítí více vzrušené.

MŮŽE TO ULEVIT OD BOLESTI HLAVY

Přibližně polovina žen trpí během menstruace migrénou. Ačkoli většina žen s menstruační migrénou se sexu během záchvatů bolesti vyhýbá, mnoho z těch, které sex provozují, tvrdí, že jim částečně nebo zcela ulehčuje od bolesti hlavy.

Jsou nějaké vedlejší účinky?

Největší nevýhodou sexu během menstruace je nepořádek. Krev se může dostat na vás, vašeho partnera i na prostěradlo, zejména pokud ji máte silnou. Kromě znečištění postele ve vás krvácení může vyvolat pocit studu. Úzkost z nepořádku může sex částečně nebo zcela zbavit zábavy.

Můžete při tom otěhotnět?

Pokud se aktivně nesnažíte otěhotnět, je dobré používat ochranu bez ohledu na to, v jaké části menstruačního cyklu se nacházíte. Vaše šance na početí jsou během menstruace nižší, ale i v tomto období je možné otěhotnět.

Největší pravděpodobnost otěhotnění máte během ovulace, ke které dochází přibližně 14 dní před začátkem menstruace. Přesto je délka cyklu každé ženy jiná a délka vašeho cyklu se může každý měsíc měnit. Pokud máte krátký menstruační cyklus, je riziko otěhotnění během menstruace vyšší.

Tipy pro sex během menstruace

Zde je několik tipů, jak si sex v období menstruace zpříjemnit a udělat z něj méně nepříjemný zážitek:

Buďte ke svému partnerovi otevřená a upřímná. Řekněte mu, jak se cítíte při sexu během menstruace, a zeptejte se, co si o tom myslí on. Pokud některý z vás váhá, promluvte si o příčinách nepříjemných pocitů.

Na postel rozprostřete ručník tmavé barvy. Nebo se věnujte sexu ve sprše či vaně, abyste se nepořádku zcela vyhnuli.

Pokud máte tampon, vyjměte ho, než začnete dovádět.

Pokud je vám vaše obvyklá sexuální poloha nepříjemná, zkuste něco jiného. Můžete například zkusit ležet na boku s partnerem za zády.

Zdroj: Healthline