Sexsomnia: Vzácná porucha spánku, při které máte sex nebo masturbaci

Přidat na Seznam.cz

„Probudím se a zjistím, že masturbuji, těžce dýchám a jsem na pokraji orgasmu. Vždycky se dodělám a hned potom zase usnu.“ Zní to skvěle, že? Ne tak docela. Tyto časté epizody jsou hlavním příznakem sexsomnie, vzácné poruchy spánku, která způsobuje, že lidé mají sex nebo masturbují ve spánku.

„Ačkoli mi sexsomnie nebyla klinicky diagnostikována, podobné epizody zažívám, co si pamatuji. V posledních několika letech se však objevují pravidelněji. Vedle fyzického podráždění způsobeného častým třením klitorisu pod tepláky mi sexsomnie přináší i emocionální frustraci. To proto, že nad tímto chováním nemám žádnou kontrolu, ba dokonce si ani neuvědomuji, co dělám, dokud není těsně po všem. Ačkoli jsem se nikdy nepokusila o sex ve spánku s partnerem, stále mě děsí vzpomínka na to, jak jsem před pěti lety přespávala u kamarádky a zjistila, že jsem svým hlasitým sténáním vzbudila celou rodinu,“ svěřila se 32letá žena.

Sexsomnie spadá do souhrnné kategorie parasomnií, což jsou jakékoli rušivé, abnormální a obvyklé činnosti, které se objevují mezi fázemi hlubokého spánku a během nich. Mezi další parasomnie patří náměsíčnost, noční děsy a pojídání ve spánku.

Příznaky a spouštěče sexsomnie

Sexsomnie je mnohem víc než jen občasný erotický sen. Lidé, kteří touto poruchou trpí, zažívají pravidelné případy sténání, pánevních přírazů a masturbace nebo zahájení pohlavního styku s osobou ležící vedle nich, a to vše v době, kdy spí.

Co vyvolává sexsomnii? V podstatě cokoli, co narušuje normální, zdravý spánkový režim, například pití alkoholu nebo konzumace kofeinu příliš blízko před spaním. K sexsomnii může vést i nepravidelný spánkový režim nebo nedostatečný spánek. Méně často k tomu může přispívat také spánková apnoe, záchvaty nebo stav zvaný porucha chování REM.

Deprese, úzkost a nedostatek sexuální aktivity mohou také ovlivnit četnost výskytu epizod sexsomnie.

Dá se to léčit?

Když už mluvíme o léčbě, na sexsomnii bohužel neexistuje žádný zázračný lék. Existují však kroky, které můžete podniknout, aby se dostavovala méně často, nebo ji dokonce zcela zastavit.

Lidé, kteří spí po boku sexsomničky, mohou často její epizody zastavit tím, že partnera od sebe odstrčí nebo na ně nebude reagovat. Pokud jde o samotné sexsomničky, mohou se zaměřit na kvalitnější spánek, snížit hladinu stresu, snížit noční konzumaci drog a alkoholu a mít více (vědomého) sexu.

Jednou z možností jsou také léky na předpis. Léčba by měla začít optimalizací a odstraněním spouštěčů. Pokud chování pokračuje, dalším krokem by měla být diskuse s lékařem a konzultace se spánkovým specialistou.