Znáte nejpoužívanější druhy antikoncepce? A která je nejúčinnější?
Antikoncepci řeší jak muži, tak ženy. Stejně tak ji řeší mladí i dospělí lidé. Jaká je ale nejúčinnější? A jaká naopak téměř vůbec nefunguje?
Kondomy
Kondomy patří mezi nejpoužívanější ochranu, a to jak před nechtěným otěhotněním, tak před pohlavními nemocemi. Ovšem kondomy jsou účinné jen na 98 %, podle odborníků navíc přijde na svět až 15 % dětí, které byly počaty s kondomem.

Prášky
Antikoncepční pilulky se berou zhruba 21 dní, následně se vynechávají. Při správném a pravidelném užívání mohou mít účinnost až 99 %. Pro opravdu bezpečný styk je tedy ideální formou antikoncepce pilulka i kondom. Na tři týdny můžete zvolit také vaginální kroužek, který poté na týden vysadíte. I ten je ovšem vhodné kombinovat s kondomem. Totéž platí i o náplastech, které si jednou za týden nalepíte a po třech týdnech vynecháte.
Injekce
Tato antikoncepční injekce obsahuje progestiny, aplikuje se zhruba jednou za tři měsíce, a patří tedy mezi dlouhodobé antikoncepce. Její účinnost je až ohromující, podle odborníků totiž otěhotní sotva jediná žena ze 400.
Tělísko
Podobně jako injekce je i tělísko dlouhodobá antikoncepce. Oproti injekcím je ale jeho účinnost až 3-5 let, poté je nutná výměna. Pravděpodobnost otěhotnění je pak 1 %.

Přerušovaná soulož
Tento styl „ochrany před otěhotněním“ provozuje mnoho lidí, ovšem pravdou je, že zda se dočkáte úspěchu, je spíše o štěstí. Totéž platí i u „plodných a neplodných dnů“ ženy. V obou případech totiž může dojít k otěhotnění, a to s až 15-28 % šancí.
zdroj: antikoncepce, idnes, lidovky, medicina, forumantikoncepce