Zneklidňuje vás, když nemáte připojení? Jsme otroky sociálních sítí..

Přidat na Seznam.cz

Facebook, Instagram, Twitter, a celá řada dalších. To vše jsou místa, kde trávíme několik hodin denně. Jaký to má na nás vliv? A proč bychom to se sociálními sítěmi neměli přehánět?

Závislost

V první řadě je zde problém závislosti, do které mnoho uživatelů internetu propadá. Stejný pocit, jaký má kuřák při první ranní cigaretě, nebo alkoholik při pití vychlazeného piva, mají totiž i závisláci na sociálních sítích. Kromě toho, že se radostí chvějí na další hodiny strávené na internetu, je hlavním příznakem této závislosti neklid a nervozita, když ztratí připojení.

Závislost je způsobená dopaminem, což je hormon, který se vylučuje tehdy, když dosáhneme nějakého úspěchu. V případě cosiálních sítích je úspěhem obdiv, jaký jedinec dostává od svých sledujících. Snadno se tak stává zavislý na vlastní popularitě.

Nebezpečí

Někteří jsou závislý na obdivu svých sledujících, jiní vidí sociální sítě zcela odlišně. Internet je místem, kde si všichni můžeme hrát na dokonalé, přestože to tak není. Ať už vědomé, nebo podprahové podsouvání idálů o dokonalém životě je pro mnoho lidí nejen nepříjemné, ale také nebezpečné. Dokonalé tělo, dokonalý partner, bohatství, krása, a úspěch jsou věci, které nám sociální sítě denně vmetají do tváře, a ti, kteří tohoto životního standardu nedosahují, snadno propaají depresím a úzkosti.

Šikana

Někteří jedinci si na internetu hrají na dokonalé. Jiní tuto potřebu nemají, a tak využívají sociální sítě bez filtrů, úprav, a falešných úsměvů. A pravě tito jedinci bývají ohroženi šikanou, jelikož pro mnohé je na sociálních sítích nepřípustné, aby jste měli nějakou chybu na kráse. Tzv. hate komentáře tak najdete vlastně u všech uživatelů, neboť nikdo není dokonalý. Problém ale nastává tehdy, jsou-li hate komentáře nejen urážlivé, ale také vyhrožující, či násilné.

zdroj: mojra, dianaella