Řím: Tipy na 4+1 místa pro všechny milovnice kultury

Přidat na Seznam.cz

V dlážděných ulicích Říma najdete více než 3000 let historie a hlavní město Itálie je plné zajímavostí, od antických památek, jako je Koloseum, až po světové umění ve Vatikánu. Pro všechny milovnice kultury a staré architektury tu máme seznam míst, která byste měly v tomto kouzelném městě navštívit.

Bazilika svatého Jana Lateránského

Před svatým Petrem a Vatikánem se žádné svaté místo v Římě nevyrovnalo bazilice svatého Jana Lateránského. Podle vědce Lexe Bosmana se ve skutečnosti jedná o nejstarší katedrálu na světě, upozorňuje na tento fakt TheRomanGuy.

Dnes tato bazilika zůstává hlavní římskou katedrálou a sídlem římského biskupa alias papeže. Pokud byste si myslely, že Vatikán je sídlem papežů, měly byste pravdu. Tato bazilika je však stále důležitá, protože papež zde stále slouží každoroční bohoslužbu jako ve svém oficiálním sídle.

Až do roku 1870 n. l. zde byli papežové korunováni. V té době být papežem znamenalo být něčím víc než jen duchovním vůdcem římskokatolické církve. Ve skutečnosti papežové také vládli Římu a některým okolním územím. Bazilika stojí na pozemcích, které císař Nero v roce 65 n. l. zkonfiskoval rodině Lateraniů. Samotná bazilika však původně pochází z doby císaře Konstantina v roce 300.

Ústa pravdy

Někteří lidé se domnívají, že se jedná pouze o past na turisty. Ale takzvaná Bocca della Verità neboli Ústa pravdy a její okolí patří k velkým uměleckým a architektonickým skvostům Říma. Co jsou tedy Ústí pravdy?

Vědci dlouho diskutovali o původu této vousaté tváře vytesané do mramorového disku. Pravděpodobně se jedná o starověký poklop šachty nebo část kašny. Jeho sláva částečně pochází z legendy, která říká, že ústa se zavřou na ruce vložené dovnitř každému, kdo má tu drzost říct lež.

Proslavila ji postava Gregoryho Pecka ve filmu Prázdniny v Římě a od té doby návštěvníci stojí fronty, aby si ji mohli vyfotit. Dnes ji najdete v portiku kostela Santa Maria v Cosmedinu.

Tempietto Di Bramante

Přehlíženým místem v Trastevere, čtvrti plné autentických římských zážitků, je Tempietto. Stojí na nádvoří kostela San Pietro in Montorio. Tempietto navrhl architekt Donato Bramante a pochází z počátku roku 1500.

Tempietto patří k vrcholným ukázkám renesančního umění a architektury v Římě. Bramante se navíc podle historika umění Jacka Freiberga inspiroval raně křesťanskými mučednickými kaplemi postavenými na místě umučení světce.

Fontána di Trevi

Jen málokterá fontána na světě je tak známá a oblíbená jako fontána di Trevi. Tato propracovaná rokoková kašna zdobící průčelí Palazzo Poli pochází z poloviny 18. století. Historik Jean Castex vysvětluje, že Salvi zemřel před dokončením projektu. Za sochy, jako je Neptun uprostřed, je tedy zodpovědný jeho přítel Pietro Bracci.

Trevi je oblíbenou kulisou filmů, například ikonické scény ve filmu Federica Felliniho La Dolce Vita.

Panteon

Chrám přeměněný na kostel pochází z doby vlády císaře Hadriána v roce 120 n. l. Historička umění Maggie Popkin vysvětluje, že Hadrián ve skutečnosti stavěl nad dřívější verzí Marka Agrippy z roku 27 př. n. l.

Vědec George H. Sullivan se navíc domnívá, že Panteon může být jednou z nejzachovalejších staveb z celého starověku, ne-li vůbec nejzachovalejší! Je skutečně ohromující projít mohutným vchodem a podívat se na největší nevyztuženou betonovou kopuli na světě.

Pantheon je jedním z velkých tvůrců trendů ve světě umění a architektury. Je například inspirací pro slavnou Brunelleschiho kopuli florentského dómu. Jinými slovy, v oblasti dějin architektury byste jen těžko hledaly vlivnější stavbu.

Zdroj: theromanguy.com