Vánoce ve světě: Podívejte se, jaké tradice mají ostatní státy

Přidat na Seznam.cz

Za pár dní tu máme Vánoce, svátky klidu a pohody. Víte, jak je slaví jiné národy? Podívejte se na jejich tradice!

Ukrajina

Zajímavé je, že Vánoce zde mají dva různé datumy, a to 25. prosince nebo 7. ledna. Je to proto, že různé církve používají různé kalendáře, tedy „juliánský“ nebo „nový“ gregoriánský kalendář. Štědrovečerní jídlo se jí až 6. ledna a zahrnuje 12 jídel. Na západě Ukrajiny se v některých rodinách drží tradice zdobení stromku umělými pavučinami.

Venezuela

Snad nejzajímavější tradicí jsou zde brusle. Od 16. prosince až do Štědrého dne se všichni věřící ráno odeberou do kostela. Každý den, každé ráno tak bruslí směrem ke kostelu stovky až tisíce lidí, kvůli čemuž se uzavírají silnice, aby cesta byla bezpečná.

Indonésie

Jedná se o převážně muslimský stát, ovšem pár křesťanů zde přecijen najdeme. Ti žijí zejména na ostrově Bali, a Vánoce slaví podobně jako my. Až na jeden detail – stromky. My jsme možná zvyklí na umělý nebo živý stromeček, křesťané na Bali si tvoří stromky z kuřecího peří.

Japonsko

Jako večeře KFC? Proč ne! Za tuto tradici mohou především přistěhovalci, kteří na Štědrý den nemohli sehnat kuře nebo krocana, a začali tak objednávat KFC. Roku 1974 se také rozjela kampaň, která nabízela kuřata na Štědrý den a ta se tak stala tradiční večeří.

USA

Asi nejzajímavější tradicí v některých rodinách je okurka. Převážně skleněné ozdoby ve tvaru nakládané okurky se pověsí na stromeček a následně je děti hledají. To dítě,které okurku najde, má mít štěstí po celý rok.

zdroj: whychristmas, worldholidaytraditions, factsofindonesia, bbc, theweek