Některé ženy kojí pár měsíců, jiné celé roky. Kdy je tedy ideální čas přestat s kojením?
Každá maminka má na kojení jiný názor. Některé ženy chtějí, aby jejich dítě dostalo normální stravu co nejdříve, jiné zase prosazují kojení i na dlouhé roky. Oba přístupy mají své výhody a nevýhody, ale kdy je tedy správný čas na to, abyste s kojením přestala?
Některé ženy kojí pár měsíců, jiné roky a někdo vůbec
Když žena porodí, nemusí to nutně znamenat, že může kojit. Pro takové maminky a jejich novorozence je pak alternativou sunar. Pokud ale matka mléko má a kojit může, přináší kojení pro ni i pro dítě mnoho výhod. Kojení snižuje u matek riziko rakoviny prsu, přispívá k lepšímu celkovému zdraví matek a samozřejmě upevňuje vztah mezi matkou a dítětem. Mateřské mléko je také dostatečně výživné a přímo perfektní pro správný vývoj dítěte, takže se kojící matka nemusí bát, že by dítěti něco chybělo.
Mléko sice výživné je, ale ne pro velké dítě
Zatímco novorozenci mateřské mléko bohatě stačí, velké dítě už potřebuje něco navíc. Americká pediatrická akademie (AAP) doporučuje kojit novorozence výhradně prvních šest měsíců. Po šesti měsících AAP doporučuje kojit děti do 2 let a pak spolu s doplňkovou stravou. Světová zdravotnická organizace (WHO) obhajuje stejná doporučení již delší dobu, uvádí web Cleveland Clinic. Jednoduše řečeno je možné kojit dítě i do několik let, ale jen v případě, že má spolu s mlékem normální stravu.
Jak dlouho kojit?
Kojení je samozřejmě subjektivní a je jen na matce, jak se rozhodne. Ve většině světových kultur jsou děti odstavovány v průměru mezi 2. a 4. rokem. V některých částech světa kojení pokračuje až do věku 6 nebo 7 let dítěte. Pro zdraví matek a dětí je optimální, když kojení trvá 2 roky, uvádí Healthline. Kojení dětí staršího věku bez přidané stravy už jednoduše není dostačující. Navíc, čím dříve dítě převedete na klasickou stravu, tím dříve bude samostatnější.
zdroj: Healthline, Cleveland Clinic, Bun Maternity