Proč vlastně slavíme Vánoce? Ježíš s tím možná nemá nic společného!

Přidat na Seznam.cz

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč vlastně slavíme Vánoce? Jde o mnohem více než jen o dárky pod stromečkem, dobrou večeři a koledy, které si zazpíváme jeden den v roce!

Narození Ježíše

Většina lidí si myslí, že právě v prosinci, konkrétně 24. nebo 25. prosince se narodil Ježíš. Nové studie ale ukazují, že jsme všichni na omylu. Toto datum měla vybrat církev, protože se spojuje se Saturnáliemi a také se zimním slunovratem. Pravdou ale je, že nikdo nemůže přesně vědět, kdy se Ježíš narodil.

Spíše zvyk než oslava

Kdysi dávno byly Vánoce možná čistě křesťanský svátek, který oslavoval narození Ježíše Krista. Postupem času se ale tyto svátky staly populární po celém světě, bez ohledu na kulturu, náboženství nebo tradice. Proto jsou dnes Vánoce slavené po celém světě a patří mezi nejoblíbenější svátky vůbec, ať už věříte v Santu, Dědu Mráze nebo našeho Ježíška.

Češi

Často se říká, že slovanské národy mají náboženství v krvi. Pokud se podíváte například do sousedního Polska nebo do jiných slovanských národů, jistě uznáte, že to je pravda. Češi jsou ale výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Průzkumy totiž ukazují, že až 72 % Čechů je nevěřících. Je tedy zajímavé, že stát, který má téměř tři čtvrtě obyvatel bez víry, má tolik v oblibě křesťanský svátek.

A co vy? Slavíte Vánoce jako křesťanský svátek víry?

zdroj: livescience, readersdigest, pewresearch