Co je fermentace a k čemu slouží?

Přidat na Seznam.cz

Stále více lidí se snaží stravovat se lépe. To je samozřejmě dobře, jelikož se tak člověk zbavuje nejen přebytečných tukových zásob, ale zároveň tím posiluje imunitu a obecně zdraví.

Dnes jsou populární hlavně takzvané super potraviny, což není nic jiného než vznešený název pro cizokrajné pokrmy. Ty však nemusí na našince působit tak dobře, jak se běžně prezentuje. Často se totiž jedná pouze o dobře propagované nic. Fermentované potraviny jsou však zcela něco jiného. Ty skutečně dokáží i léčit.

O co jde?

Fermentace je vlastně jen odborné pojmenování pro kvašení, které zná víceméně každý. V podstatě jde o přirozený metabolický proces, během něhož vznikají různé užitečné bakterie, jež brání potravinám v postupné degradaci. Zároveň však pomáhají střevům s trávením jídla a absorpcí živin. Těmto bakteriím se souhrnně říká probiotika.

Proč se do fermentace pouštět?

Jak již bylo naznačeno v minulém odstavci, fermentované potraviny vydrží mnohem déle než ty čerstvé. Podobně je to i se zavařováním. Ovšem pozor, nejde o stejný proces. Během zavařování se většina zdraví prospěšných látek zničí, zatímco při kvašení se naopak vytvoří. Tím se razantním způsobem zvyšuje i nutriční hodnota zkvašené potraviny.

Díky konzumaci kvašených potravin do sebe člověk zároveň dostává i armádu probiotik. Ty razantně zvyšují imunitu. Rovněž dokáží perfektně čistit střeva, hlavně tedy za přispění prebiotik, což jsou vlastně vláknina a cukry.

Je fermentace složitá?

Vůbec ne. Jde o mnohem jednodušší záležitost než zavařování, se kterým je většina lidí dost bojuje. Základem jsou sůl, převařená voda a potravina určená ke zkvašení.

Může to být víceméně jakákoliv zelenina. V našich zeměpisných šířkách se takto upravuje typicky zelí, okurky, případně řepa. Nicméně fermentovat je možné víceméně cokoliv, třeba i vejce, popřípadě ryby.

Stačí je jen ponořit do solného láku, zamezit přístupu vzduchu a nechat pár dní v teple pracovat. Proces kvašení může být občas trochu bouřlivý, takže je dobré se na tuto eventualitu připravit. Fermentace se někdy projevuje hodně hlasitě, což je ale v pořádku. Jakmile se kvašení zklidní, je u konce. Pak už jen stačí dát fermentované potraviny do lednice, případně sklepa.