Operace křečových žil na počkání? Víme kde!

Přidat na Seznam.cz

Křečové žíly dokážou pěkně potrápit. Zbavit se jich dnes můžete doslova na počkání. Moderní zákroky nevyžadují hospitalizaci ani dlouhou rekonvalescenci.
Pod pojmem křečové žíly, neboli varixy, které postihují až patnáct procent dospělé populace (více ženy než muže), rozumíme vakovité rozšíření cév (většinou žil) bezprostředně pod kůží. Nejčastěji se objevují na dolních končetinách, ať již na zadní straně lýtek, či vnitřní straně dolních končetin. Časté ovšem jsou i v okolí řitního otvoru (hemoroidy).

Příznaky

Křečové žíly mívají modrou barvu, jsou zřetelně zvětšené a vystouplé. Zatímco u některých pacientů bývají bezpříznakové, u jiných je doprovázejí bolesti v postižené oblasti, otoky nohou a kotníků a trvalé svědění kůže. V obzvláště těžkých případech dochází k nedostatečnému zásobení končetiny kyslíkem a živinami. To vede k výrazným změnám kůže – v postižených oblastech je tenká, suchá, šupinatá a mohou se na ní vytvářet bércové vředy. Poranění křečových žil často vede k silnému krvácení.

Diagnostika a léčba křečových žil

Diagnostika varixů se provádí na základě fyzikálního vyšetření v kombinaci s ultrazvukem (duplexní ultrasonografie). Léčba křečových žil ve většině případů spočívá v nošení pružných punčoch, pravidelných procházkách, omezování dlouhého stání a častém sezení se zvednutýma nohama.

Kapalinová a pěnová sklerotizace

V závažnějších případech je třeba provést tzv. sklerotizaci, při níž jsou žíly nejprve vyprázdněny od krve a poté je do nich aplikován speciální roztok. Pak se na ně vyvine určitý tlak (např. pružným obinadlem), následkem něhož k sobě žilní stěny přilnou. Tato žilní blokáda způsobí odklon krevního toku do ostatních zdravých žil. V současné době se provádějí dva typy sklerotizace. Křečových žil do velikosti 3 mm vás zbaví kapalinová sklerotizace. Větší a retikulární varixy (síťovitě rozložené) vyžadují spíše sklerotizaci pěnovou.

Neinvazivní versus invazivní operace varixů

Pokud křečové žíly způsobují extrémní bolest nebo jsou ulcerované, bylo ještě nedávno možné v podstatě jediné, a to bolestivé chirurgické řešení, vyžadující nošení pružného obinadla po dobu několika týdnů po zákroku. Moderní kliniky plastické chirurgie (například Perfect Clinic) jsou však mnohem dále. Svým pacientům nabízejí i řadu neinvazivních zákroků, které jsou nebolestivé a dokonce nevyžadují dlouhou rekonvalescenci. O jaké se jedná?

Mechanicko-chemická ablace žil

Pokud jste neprodělali zánět povrchových žil, můžete se křečových žil zbavit i mechanicko-chemickou ablací žil, při níž lékař do žíly šetrně zavede vodič napojený na elektromotor. Vnitřní výstelku cévy naruší rotační koncovka pohybující se rychlostí 3500 otáček za minutu. Proces destrukce žíly zakončí aplikace sklerotizační látky. Pro laiky celý proces může znít trochu děsivě, ale ve skutečnosti tomu tak není. Zákrok je bezbolestný, šetrný, velmi účinný a není ani spojen s žádnými velkými omezeními.

Laserové odstranění křečových žil

Varixů vás však zbaví i laser EVLA (endevenózní laserová ablace). Tento neinvazivní zákrok zase funguje na principu změny energie světelné na energii tepelnou. Kolagenní vlákna v tomto případě narušuje přehřátí přilehlé části žilní stěny, jejímž následkem bude smrštění a zatavení ošetřované žíly. Postupné fibriotické změny vedoucí až k zatavení ošetřované žíly nastávají zhruba po šesti týdnech až třech měsících. Zákrok ve srovnání s klasickou operací doprovází nejenom menší bolestivost, ale také je spojen s menším množstvím modřin a krátkou dobou rekonvalescence.

Kosmetická miniflebectomie

Jednotlivé varikózní větve vás rychle zbaví kosmetická miniflebectomie, v rámci které odborník při místním znecitlivění z drobných kožních řezů postupně vytáhne jednotlivé větvičky křečových žil. Ani z tohoto zákroku není třeba mít žádné obavy. Vstupní ranky se ani nešijí, samy se do týdne zhojí.

RFA (radiofrekvenční ablace žil)

Za koncem vašich křečových žil může stát i radiofrekvence. Konkrétně speciálním katetrem je do žil zavedená radiofrekvenční sonda (za použití systému VNUS™Closure Fas). Šetrným vpichem v místním znecitlivění (či po analgosedaci) se do žíly aplikuje speciální anestetikum chránící okolní tkáň před přehřátím. Následuje postupné vytahování radiofrekvenční sondy a kontrolované uzavření žíly vedoucí k jejímu zániku.

VenaSeal™ Closure System

Varixy však dokonale uzavře i tkáňové lepidlo Cyanoakrylát, po jehož aplikaci dojde mezi cévní výstelkou a lepidlem k polymeraci následované okamžitou uzávěrou žíly. Vzniklá zánětlivá reakce cévu postupně změní na pojivovou tkáň. Hlavní výhodou této metody je, že nevyžaduje nošení kompresního prádla.

Jaká metoda bude pro vás nejvhodnější, vždy stanoví lékař.

Zdroj informací: https://www.perfectclinic.cz/