Jak oživit pleť po dni stráveném na slunci? Poradí vám odborníci!

Přidat na Seznam.cz

Pokud jde o vaši pleť, je v podstatě nevyhnutelné, že strávíte nějaký čas na slunci, a to bez ohledu na roční období. Ačkoli je samozřejmě důležité aplikovat – a znovu aplikovat a znovu aplikovat – SPF předtím, než se v létě vydáte na pláž nebo k bazénu, vaše pokožka je vystavena poškození každý den, v každém ročním období, i když se slunce schovává za mraky.

To, že je venku zima nebo zataženo, neznamená, že UV paprsky, které způsobují poškození kůže, se k vaší pokožce nedostanou, jak zmiňuje magazín NYLON.

K udržení zdravé pokožky je potřeba více než jen preventivní péče v letních měsících. Studie totiž ukázaly, že lidé mají tendenci vynechávat ochranu před sluncem při pozorování nižších teplot a oblačnosti, což má pak za následek větší spálení v chladnějších dnech. Řešením je samozřejmě celoroční používání opalovacího krému. Používání opalovacího krému však není jediným způsobem, jak bychom měli ošetřovat naši pokožku před poškozením způsobeným slunečním zářením. Nesmírně důležitá je také péče po opalování.

Ať už vás tyto paprsky obdařily lehkým opálením, hrozivým spálením nebo zdánlivě ničím, je důležité vědět několik základních informací a tipů.

Účinky slunce

Nejdříve k tomu, co se vlastně stane po dni stráveném na slunci. I když si možná myslíte, že jste jen získali trochu více bronzu, ve skutečnosti se toho děje mnohem více.

Dochází k narušení bariérové funkce epidermis – neboli svrchní vrstvy kůže. V podstatě dochází k úniku vlhkosti. Čím více je pokožka opálená (nebo spálená), tím více hydratace ztrácí.

Pokud jde o spálení od slunce, jsou následky závažnější, než byste možná čekali. Zatímco mírné spálení může mít za následek předčasné stárnutí – účinky, které se projeví až mnohem později – následky těžších spálení jsou mnohem závažnější.

Kromě zvýšeného rizika rakoviny kůže mohou těžké popáleniny způsobit dehydrataci, horečku a systémové příznaky, které často vyžadují nitrožilní podávání tekutin, tlumení bolesti a péči o rány s puchýři.

Pokud se budete na slunci řádně chránit, můžete se vyhnout vážnému poškození kůže. Ale jak již bylo řečeno, vaše pokožka bude i po opalování vyžadovat trochu péče, a to i když jste se namazali ochranným faktorem. K poškození může dojít i několik hodin po vystavení se slunečnímu záření. Málo známým faktem je, že volné radikály pokračují v poškozování ještě několik hodin po pobytu na slunci, takže použití přípravků po opalování v noci je skvělý nápad.“

Péče o pleť po opalování

Kde tedy začít s péčí o pleť po opalování? Zaprvé je důležité, aby pleť zůstala hydratovaná. I když je na trhu spousta hydratačních produktů, nejlepší možností je hydratovat zevnitř.

Jednoznačně nejlepší je pít hodně vody.

Nejoblíbenější složkou péče o pleť po opalování by měla být aloe vera, která je doporučována nejen pro její chladivé a hydratační účinky, ale také pro její protizánětlivé vlastnosti. Studie z roku 2017 publikovaná v časopise Journal of Investigative Dermatology naznačuje, že vysoké dávky perorálního vitaminu D po spálení od slunce by mohly snížit zánět a následky spálení.

„K potvrzení tohoto tvrzení je však třeba provést další studie, protože ne každý může být schopen užívat vysoké dávky vitaminu D,“ říká. Mezitím existuje spousta lokálních přípravků, které vitamin obsahují. „Na rozdíl od hydratačních krémů volte krémy a produkty obsahující ceramidy, lanoliny a oves,“ říká dermatolog doktor Fusco.

Těm, kteří dávají přednost přírodnějším přípravkům, doporučujeme heřmánek a zelený čaj. Vitamin C je silný antioxidant, který nejenže zabraňuje dalšímu poškození UVA a UVB zářením, ale také pomáhá podporovat tvorbu kolagenu – což z něj činí silnou složku proti stárnutí. Co se týče zeleného čaje a heřmánku, ty jsou rovněž silnými antioxidanty s protizánětlivými účinky. Pokud jde o tyto byliny, můžete si vybrat produkty, jako jsou hydrosoly nebo ty, které obsahují silně zředěné esenciální oleje, nebo se můžete vydat cestou „udělej si sám“ a vytvořit si novou kosmetickou rutinu doma.

Pokud máte raději přírodnější varianty, doporučuje Palm také namazat si oči domácí jogurtovou maskou (s plátky okurky na očích) nebo si dát koupel s koloidními ovesnými vločkami, které vaši pleť ochladí a zklidní. Skvěle funguje například čerstvě uvařený (ale samozřejmě vychlazený) čaj buď jako obklad, nebo jako sprej. Třísloviny odvádějí teplo a zároveň zklidňují pokožku.

Čeho se vyvarovat

Pokud jde o péči o pokožku po opalování, existuje samozřejmě řada produktů a složek, kterým byste se měli vyhnout. Měli byste se vyhýbat všemu, co je příliš zrnité, protože to může být pro sluncem poškozenou pokožku příliš drastické. Kromě toho by příliš silné nebo vysušující přípravky mohly pokožku po dni stráveném na slunci podráždit. Nedoporučuje se kyselina retinová, AHA, kyseliny glykolové, benzoylperoxid, kyselina salicylová a další přípravky proti akné, které mohou pokožku vysušovat.

Některá rizika po opalování jsou však méně zjevná než jiná. Přestože je milujeme pro jejich přirozenou škálu účinků, lepší je vyhýbat se i čistým esenciálním olejům (nebo se alespoň ujistit, že jsou silně zředěné), protože mohou potenciálně podráždit pokožku. A ačkoli by se mohlo zdát, že budou hojivé a hydratační, rozhodně bychom neměli používat vazelínu, protože má potenciál zadržovat teplo v pokožce.

Zdroje: redakce, NYLON