Pihy na obličeji: Nemusíte kvůli tomu za odborníkem, existují i přírodní postupy, jak se jich zbavit

Přidat na Seznam.cz

Pihy na obličeji jsou v dnešní době tak žádoucí, že lidé k jejich napodobení používají make-up, hennu a dokonce i tetování. Někteří by ale byli raději, kdyby jejich pleť byla naprosto čistá, tedy bez pih a znamének. Ne vždy je k jejich odstranění ale nutný odborník, v některých případech se pih můžete zbavit i doma.

Co jsou pihy a proč je máme

Pihy jsou tvořeny shluky kožních buněk, které obsahují melanin. Nejsou bolestivé ani škodlivé, i když jsou spojeny s vyšším rizikem rakoviny kůže. Vědci říkají, že vaše geny hrají velkou roli v tom, zda se u vás vyvinou pihy. Nikdo se však nenarodil s pihami – objevují se pouze kvůli slunečnímu záření, píše web Greatist. Pihy se také nazývají ephelides, neboli hyperpigmentované skvrny, které se obvykle (ale ne vždy) vyskytují v evropských a asijských populacích.

Laserové ošetření a ošetření intenzivním pulzním světlem (ILP) jsou odborné způsoby, jak se zbavit nežádoucích pih. Ovšem ne vždy je nutný zákrok odborníka. Laserová technologie zahrnuje zacílení intenzivního světla na pihovatá místa a odbourání nežádoucího pigmentu. A i když jsou výsledky obvykle trvalé, budete si muset dávat pozor na vystavování se slunci, pokud se chcete v budoucnu vyhnout vzniku dalších pih. Další možností je pak krém na vyblednutí, nazývaný také bělící krém. Mnoho blednoucích krémů obsahuje hydrochinon, složku, o níž se předpokládá, že potlačuje produkci melaninu a zesvětluje tmavé oblasti pokožky, píše Healthline.

Zbavte se pih z pohodlí domova

Mnoho blednoucích krémů obsahuje hydrochinon, složku, o níž se předpokládá, že potlačuje produkci melaninu a zesvětluje tmavé oblasti pokožky, uvádí web Pharmeasy. Citron je nejúčinnější a organická složka, která napomáhá rozjasnění pih a jiných pigmentací pokožky. Citronová šťáva je bohatá na vitamín C a antioxidanty, které snižují produkci melaninu a zesvětlují oblast postiženou pihami. Má i anti-pigmentové a fotoreaktivní vlastnosti, které chrání před škodlivými slunečními paprsky.

Milovníci péče o pleť rádi používají i produkty na bázi kakaového másla během drsné zimy, aby byla jejich pokožka jemná a pružná. Věděli jste ale, že kromě hluboké hydratace, má kakaové máslo také schopnost redukovat pihy? Je obohaceno o bioaktivní sloučeniny a nabízí značnou fotoprotekci, podobně jako například lilek. Vyrovnává melanin a léčí hyperpigmentaci.

zdroj: Greatist, Healthline, Pharmeasy