Poznejte svůj typ pleti. Na základě výsledku zvolte i správnou péči

Přidat na Seznam.cz

Někdo trpí na akné, jiný má zase pleť zarudlou. Každá pleť by měla mít svůj typ péče a pokud pro svou pleť zvolíte ideální a tu správnou péči, můžete předcházet nejen známkám stárnutí, ale i možným dermatologickým problémům. Podívejte se, jak poznat svůj typ pleti.

Jednoduchý test, který vám prozradí typ vaší pleti

Samozřejmě můžete navštívit kosmetičku, ale poznat, jaký typ pleti máte, můžete i doma. Umyjte si obličej jemným čisticím prostředkem a neaplikujte žádný přípravek ani make-up. Počkejte 30 minut a poté se prohlédněte v zrcadle. Připadá vám váš obličej mastný a lesklý? To je mastná pleť. Třpytí se vaše T-zóna, ale zbytek obličeje je většinou matný? Máte smíšenou pleť. Pokud máte minimální mastnotu, žádné suché šupinky nebo zarudnutí, pak máte normální pleť, a pokud je vaše kůže šupinatá nebo napjatá, je to suchá kůže. Poslední typ, citlivá pleť, se projevuje zarudnutím, podrážděním a svěděním.

Jak se o pleť starat?

Mastná pleť je důsledkem nadměrné produkce kožního mazu. Pravidelná hydratace udrží vaši pokožku hydratovanou a zabrání nadměrné produkci kožního mazu. Důležitý je výběr správného hydratačního krému. Lehký hydratační krém na bázi pleťového mléka je ideální. Umyjte si obličej dvakrát denně, abyste odstranili nečistoty a bakterie, které mohou ucpat vaše póry.

Pokud máte normální pleť, nemusíte mít žádnou speciální péči. Měli byste si však dát záležet, abyste dodržovali základní režim péče o pleť. Pokud během dne nepijete dostatek vody, vaše pokožka může vyschnout a začít se loupat. Opalovací krém je nezbytný pro udržení zdraví pokožky. Přímé vystavení slunci může také vysušit pokožku a způsobit vrásky. Nakonec, hydratační krémy jsou nutností pro každý typ pleti. Udržují pokožku hydratovanou a zabraňují nadměrné tvorbě kožního mazu.

Suchá pokožka může být nepříjemná, je spojena se svěděním, pálením, popraskanými nebo šupinatými oblastmi obličeje. Hydratace a zvlhčení pokožky je proto nezbytné pro potlačení suchosti. Hydratační krémy aplikujte hned po sprchování, kdy máte obličej ještě vlhký. Použití hydratačního krému, když je vaše pokožka mokrá, pomáhá krému vniknout do pokožky pro maximální účinnost.

Smíšená pleť je pleť, která má kombinaci suchých i mastných oblastí. Obvykle jsou mastné oblasti v T-zóně, což je oblast kolem nosu, brady a čela. Suchá místa se obvykle objevují na tvářích a bradě. Ošetření smíšené pleti může být složité. Je důležité najít dokonalou rovnováhu mezi hydratací vašich suchých míst a zmatněním vašich mastných míst. Ve většině případů se doporučuje péče o různé části obličeje pomocí různých produktů.

Citlivá pokožka může být bolestivá nebo napjatá a je obvykle spojena se zarudnutím nebo jinými známkami podráždění. Z tohoto důvodu je důležité hledat produkty s co nejmenším počtem složek, zejména chemických. Vybírejte produkty s přírodním složením a pokud možno, volte produkty přímo určené pro citlivou pleť.

zdroj: Healthline, Arizona Derm, SkinKraft