Suché a bolestivé rty: Vynechte peeling a nezapomínejte na pravidelný pitný režim
Stejně jako zbytek našeho těla, i rty mají hydratační bariéru. Nicméně ve srovnání se zbytkem pokožky je neuvěřitelně slabá. Lze ji ale nějak posílit a jak vůbec o ní pečovat? Odpovědi na všechny potřebné otázky se dozvíte v tomto článku.
K čemu je hydratační bariéra?
Po celé pokožce našeho těla je nejsvrchnější část epidermis chráněna rohovou vrstvou, ochrannou vrstvou odumřelých kožních buněk, vysvětluje magazín Byrdie. Tato vrstva spolu s epidermis tvoří bariéru pro hydrataci pokožky a chrání lidské tělo. Tato ochranná bariéra je na pokožce našeho těla silná asi 15 až 16 vrstev, ale na rtech je extrémně tenká, prakticky neexistuje, má asi tři vrstvy.
Co způsobuje poškození bariéry rtů?
Naše rty může ovlivnit prakticky cokoliv. Poškodit ji není vůbec složité, protože je slabá jako list papíru. Když je tato bariéra porušena, je to jako zchátralé pletivo, takže se obranný systém cihlové zdi rozpadne a kožní stěna se vysuší.
Přestože na hydratační bariéru rtů může mít vliv nekonečné množství věcí, je třeba mít na paměti několik konkrétních faktorů.
Podněty, které způsobují celkové vysušení pokožky:
- Chladné počasí
- Nízká vlhkost vzduchu
- Dehydratace
- Špatná péče o pleť
- Olizování rtů
- Alergické reakce
- Potraviny
- Nedostatek vitamínů
A mnoho dalších. Některé produkty na rty mohou také způsobit narušení hydratační bariéry rtů. Mnohé balzámy na rty, které lidé používají, aby obnovili hydratační bariéru a zastavili olupování rtů, tento problém ještě zhoršují kvůli často přidávaným dráždivým složkám. Lanolin a vonné látky jsou běžnými přísadami, které jsou hlavními viníky alergické kontaktní dermatitidy a dráždivé dermatitidy.
Jak uzdravit poškozenou bariéru?
S hydratační bariérou je důležité zacházet téměř stejně jako s dětskou pokožkou, tedy šetrnými produkty a postupy. Minimálně na dva týdny byste měli vynechat také peeling a zaměřit se spíše na produkty bohaté na lipidy. Zaměřte se na produkty jako jsou oleje a másla, které obsahují fosfolipidy, ceramidy, vitamin E, baobabový olej, olej sacha inchi, olej tamanu a arganový olej. A nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim!
Při snaze o opravu poškozené hydratační bariéry rtů bude proces hojení u každého vypadat jinak. U některých lidí dojde ke zlepšení během několika týdnů, zatímco u závažnějších případů bude léčení trvat déle. A to klidně i půl roku. Kdybyste si ale s léčbou nevěděli rady, klidně požádejte o pomoc dermatologa.
Zdroj: byrdie.com, studie pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, studie ncbi.nlm.nih.gov, Youtube