Trápí vás vypadávání vlasů? Zatočte s ním jednou provždy!
Pro zpomalení nebo zastavení vypadávání vlasů můžete udělat mnoho věcí. Záleží však na tom, z jakého důvodu vám vlasy vypadávají. Některé situace, jako například vypadávání vlasů po těhotenství, se mohou vyřešit samy. A nezapomeňte, že každému člověku vypadávají vlasy denně, což je naprosto normální.
Teprve když je vypadávání vlasů trvalé, je třeba navštívit lékaře. Váš lékař může být schopen diagnostikovat, zda je vaše vypadávání vlasů způsobeno například problémy se štítnou žlázou, stresem, infekcemi vlasové pokožky, androgenní alopecií nebo prostě stárnutím. Přinášíme vám ale několik tipů, jak se můžete pokusit zmírnit nadměrné vypadávání vlasů samy!
Správná dieta
Studie odhalily, že strava obsahující syrovou zeleninu a čerstvé bylinky, jako je středomořská strava, může snížit riziko alopecie (ženské plešatosti nebo mužské plešatosti) nebo zpomalit její nástup. Nejlepší výsledky byly pozorovány, když účastníci konzumovali velké množství těchto potravin, například petržel, bazalku, zelené saláty, více než tři dny v týdnu.
Bílkoviny a vitamin A
Vlasové folikuly jsou tvořeny převážně bílkovinou zvanou keratin. Konzumace stravy bohaté na bílkoviny může pomoci předcházet vypadávání vlasů. Mezi zdravé volby patří potraviny, jako jsou vejce, ořechy, fazole a hrách, ryby, nízkotučné mléčné výrobky, kuřecí a krůtí maso.
Vitamin A je zčásti složen z retinoidů, u nichž bylo prokázáno, že zvyšují rychlost růstu vlasů. Tento vitamin může také pomáhat s produkcí kožního mazu, čímž udržuje pokožku hlavy zdravější a schopnou udržet více vlasů. Naplňte svůj talíř potravinami bohatými na vitamin A, jako jsou například sladké brambory, sladká paprika a špenát.
Multivitaminy
Vědci zjistili, že vitaminy A, B, C, D, železo, selen a zinek jsou důležité pro proces růstu a udržení vlasů, konkrétně pro buněčnou výměnu. Denní multivitamíny najdete ve většině obchodů s potravinami nebo v lékárnách, případně můžete požádat svého lékaře, aby vám je předepsal.
Doplněk biotin
Biotin, vitamin H nebo B7, se podílí na syntéze mastných kyselin v těle. Tento proces je nezbytný pro životní cyklus vlasů a při jeho nedostatku může docházet k jejich vypadávání.
Pravidelné mytí
Každodenní mytí vlasů může chránit před vypadáváním vlasů tím, že udržuje pokožku hlavy zdravou a čistou. Důležité je používat jemný šampon. Drsnější přípravky mohou vlasy vysušovat a způsobovat jejich lámání, což vede k jejich vypadávání.
Kokosový nebo olivový olej na vlasy
Kokosový olej může pomoci zabránit poškození vlasů v důsledku vystavení ultrafialovému (UV) záření. Kyselina laurová obsažená v kokosovém oleji pomáhá vázat bílkoviny ve vlasech, čímž je chrání před lámáním u kořínků a pramenů. Vmasírování kokosového oleje do vlasové pokožky může podpořit lepší prokrvení a pomoci při opětovném růstu vlasů.
Olivový olej lze použít k hloubkové úpravě vlasů, chrání je před vysušením a souvisejícím lámáním.
Laserová terapie
Pokud je vypadávání opravdu nadměrné, nízkoúrovňové lasery mohou pomoci zlepšit hustotu vlasů, především pro lidi s genetickým vypadáváním a vypadáváním v důsledku chemoterapie. Tato možnost se také nazývá terapie červeným světlem a může fungovat na základě stimulace epidermálních kmenových buněk.