Módní výstavy, na které se můžete těšit v roce 2023

Přidat na Seznam.cz

Od londýnského převzetí Chanelu a pařížského snu Louise Vuittona až po Andyho Warhola, Iris Van Herpen a Paula Kooikera… Tyto výstavy si letos zapište do diáře.

Smršť módy na každém kroku

Nelze popřít, že nás lednová melancholie zasáhla jako tuna cihel. Chladné noci, déšť a nedostatek slunečního světla snášíme se skřípěním zubů. Co se však týče módy, máme se na co těšit: od nadcházejících přehlídek pánské módy přes sezónu AW23 couture a dámské módy až po spoustu skvělých výstav, píše DazedDigital.

LV dream, Louis Vuitton (Paříž)

Tato strhující výstava Louis Vuitton vás zve do srdce Paříže, abyste oslavili 160 let kreativní výměny a umělecké spolupráce domu: historické i současné. V devíti místnostech, z nichž každá má své interaktivní prvky, do kterých se budete chtít zapojit, jsou k vidění monumentální díla bývalých kreativních ředitelů domu a umělců, s nimiž spojili své síly. Mezi nimiž jsou jména jako Nicolas Ghesquière, Virgil Abloh, Marc Jacobs a Kim Jones, ale také Rei Kawakubo, Azzedine Alaïa a Richard Prince. Podle jejich vlastních slov je „LV DREAM bohatým a vzrušujícím průzkumem neustálého dialogu mezi minulostí a budoucností, dědictvím a moderností, Paříží a zahraničím, savoir-faire a inovacemi“.

Paul Kooikeer: Móda (Amsterdam)

Módní fotografie Paula Kooikera zachycují krásu v jejím vlastním světě, hrají si s temnými touhami, fetišismem a podvědomými sny, aby kontrastovaly s povrchními standardy, které dnes dominují většině módních médií. Přestože jeho fotografie zahrnují některé z největších módních značek a nejznámějších tváří současnosti, jsou skutečně nadčasové a přenášejí každou fotografii do vlastního světa.

Všechna díla na výstavě jsou vytvořena pomocí iPhonu a ukazují Kooikerovu schopnost vzít něco známého a vytvořit z toho něco, co působí odtažitě a jedinečně. Na pozadí módního průmyslu výstava odhaluje absurditu lidské marnivosti a touhy.

McQueen: Mysl, mýtus, medúza (Melbourne)

V rozhovoru pro Harper’s Bazaar v roce 2007 McQueen řekl: „Jako většina umělců nacházím krásu v grotesce. Musím lidi nutit, aby se na věci dívali.“ Ve stejném duchu se jeho kolekce zabývaly kontroverzními tématy a myšlenkami, jako například jeho čtvrtá přehlídka nazvaná Highland Rape A/W 1995, kde se modelky procházely v roztrhaných a zakrvácených šatech.

Kousky z této kolekce jsou v současné době vystaveny v NVG International jako součást výstavy Alexander McQueen: Mysl, mýtus, múza. Výstava byla rozdělena do čtyř témat: mýtus, módní vyprávění, evoluce a existence a technické inovace, a představila více než 120 málo vídaných oděvů a doplňků, včetně kousků, které nosila Isabella Blow a její kolegyně múza Annabelle Neilson.

Thierry Mugler: Couturissme (New York)

Před svým odchodem v roce 2022 byl Manfred Thierry Mugler známý svými neortodoxními technikami a teatrálními módními přehlídkami. Legendární návrhář, průkopník silového oblékání, vytvořil svět, ve kterém byly ženy svými vlastními superhrdinkami. Po úspěchu v Montrealském muzeu výtvarného umění, poté v Nizozemsku, Mnichově a Paříži dorazila Muglerova první retrospektiva do newyorského Brooklynského muzea. Výstava, kterou uspořádal Matthew Yokobosky, představuje více než 100 vzhledů, ale také fotografie, skici, videa, voňavou místnost a velkolepé instalace, které odrážejí futuristický přístup vizionářského návrháře. Očekávejte sklo, plexisklo, vinyl, latex a chrom, Muglerovy stálice 80. a 90. let, které stále ovlivňují generaci za generací mladých módních tvůrců.

Karl Lagerfeld: A Line Of Beauty (New York)

Karl Lagerfeld byl jednou z nejúchvatnějších, nejplodnějších a nejrozpoznatelnějších osobností v oblasti módy a kultury, známý jak svými mimořádnými návrhy a neúnavnou tvůrčí činností, tak svou legendární osobností. Karl Lagerfeld: A Line of Beauty se zaměří na stylistický slovník návrháře německého původu a bude se věnovat tématům, která se opakují v jeho tvorbě od 50. let 20. století až po jeho poslední kolekci v roce 2019. V přibližně 150 vystavených kusech, z nichž každý je doprovázen Lagerfeldovými skicami, můžeme sledovat jeho návrhy pro značky Balmain, Chanel, Chloé, Patou, Fendi a jeho stejnojmennou značku Karl Lagerfeld, které přinášejí kolekci prací, jež nemá v historii módy obdoby.

Christian Dior: Designer of Dreams (Tokio)

Poté, co v roce 2019 překonal všechny rekordy v návštěvnosti, když byl k vidění v londýnské galerii V&A, Christian Dior: Designer of Dreams se nyní objevuje v Tokiu. Zde se jedná o výjimečnou událost, která oslavuje upřímné a jedinečné vazby mezi Diorem a Japonskem. Dior od počátku hledal inspiraci v Japonsku, a tak pod kurátorským vedením Florence Müller byla tato retrospektiva nově interpretována novým scénografickým příběhem, koncipovaným jako pocta japonské kultuře. Výstava dokumentuje 75 let značky Dior, od barového obleku po New Look, a je protkána uměleckými vlivy, jedinečnými spolupracemi a archivními dokumenty, z nichž většina nebyla dosud nikdy veřejnosti představena.

Iris Van herpen (Paříž)

Musée des Arts Décoratifs vzdá letos v listopadu hold inovativní holandské módní návrhářce Iris Van Herpen v rámci výstavy, která se zabývá tvůrčím zkoumáním nejmodernějších technologií této návrhářky. Vše je navíc harmonicky načasováno k 15. výročí založení značky. Tato retrospektiva, která je uznávána jako jedna z nejavantgardnějších osobností své generace, spojí módu, současné umění, design a vědu a bude se točit kolem osmi témat, která identifikují samotnou podstatu tvorby Van Herpenové.

Gabrielle Chanel: Módní manifest (Londýn)

V září se v muzeu V&A uskuteční první britská výstava věnovaná francouzské módní návrhářce Gabrielle „Coco“ Chanel. Očekávaná výstava bude mapovat vývoj jejího ikonického návrhářského stylu a založení stejnojmenného domu: od otevření prvního butiku v Paříži v roce 1910 až po představení její poslední kolekce v roce 1971. Na výstavě bude k vidění více než 180 modelů, včetně některých vytvořených pro hollywoodské hvězdy Lauren Bacall a Marlene Deitrich, které budou poprvé vystaveny pohromadě, a dále šperky, doplňky, make-up a parfémy. Výstava se bude zabývat průkopnickým přístupem značky Chanel k módnímu návrhářství, který připravil půdu pro novou ženskou eleganci a dodnes ovlivňuje způsob, jakým se ženy oblékají.

Zdroj: dazeddigital.com, Instagram